Pija që lehtëson acidet: Një ilaç efektiv kundër urthit

Mjekësi alternative

Pija që lehtëson acidet: Një ilaç efektiv kundër urthit

Më: 15 janar 2022 Në ora: 11:48
Ilustrim

Një ilaç natyral efektiv për urthin është lëngu i karotës.

Për të përgatitur një pije mjekësore ju nevojiten 400 gramë karota. Fillimisht lani mirë perimet, më pas i fërkoni me furçë, i prisni në kubikë dhe i shtrydhni në shtrydhëse frutash e perimesh.

Pija e përgatitur në këtë mënyrë do të neutralizojë acidin e tepërt të stomakut dhe do të eliminojë problemet e shkaktuara nga urthi.

Pini lëng karote në gllënjka të vogla. Duhet të konsumohet në mëngjes para mëngjesit, dhe rreth 150 ml. Nga rruga, ngjyra karakteristike e karotave vjen nga karotina, nga e cila formohet vitamina A.

Nëse dëshironi të ruani një pamje rinore, hani të paktën një karotë në ditë. Kjo perime është e njohur për fuqitë e saj kundër plakjes. Përkatësisht, pasuria e beta-karotenit mbron qelizat në trup nga dëmtimi.

Kjo vitaminë siguron lëkurë, flokë dhe thonj të shëndetshëm, si dhe ndikon në punën e mëlçisë, stomakut, zorrëve, forcon zemrën dhe imunitetin dhe përmirëson shikimin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat