Pse na zë lemza dhe si mund ta largoni atë

Mjekësi alternative

Pse na zë lemza dhe si mund ta largoni atë

Më: 26 maj 2022 Në ora: 19:34
Foto ilustrim

Lemza mund të jetë e bezdisshme, por ato zakonisht janë jetëshkurtra. Megjithatë, disa njerëz mund të përjetojnë episode të përsëritura të lemzës së vazhdueshme. Lemza e vazhdueshme, e njohur edhe si lemza kronike, përkufizohet si episode që zgjasin më shumë se 48 orë.

Lemza ndodh kur një tkurrje e papritur e diafragmës suaj bën që muskujt e gjoksit dhe të barkut të dridhen. Më pas, glotti ose pjesa e fytit ku ndodhen kordat tuaja vokale, mbyllet. Kjo krijon zhurmën e ajrit të nxjerrë nga mushkëritë tuaja, ose tingullin “hic” që ndihet i pavullnetshëm me lemzën.

 Pse kemi lemzë ?

Ju mund t’ju zërë lemza si rezultat i:

    – një vakt i tepruar

një ndryshim i papritur i temperaturës

eksitim apo stres

pirja e pijeve të gazuara ose alkoolit

çamçakëz

Si të largoni lemzën

Nëse lemza juaj nuk largohet brenda pak minutash, këtu janë disa ilaçe shtëpiake që mund të jenë të dobishme:

Gargarë me ujë akull për një minutë. Uji i ftohtë do të ndihmojë në zbutjen e çdo acarimi në diafragmën tuaj

Thithni një copë të vogël akulli

Merrni frymë ngadalë në një qese letre. Kjo rrit dioksidin e karbonit në mushkëri, gjë që bën që diafragma juaj të relaksohet.

Mbani frymën tuaj. Kjo gjithashtu ndihmon në rritjen e niveleve të dioksidit të karbonit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat