Këto shenja tregojnë se keni mungesë kalciumi

Mjekësi alternative

Këto shenja tregojnë se keni mungesë kalciumi

Më: 30 maj 2022 Në ora: 22:45
Foto ilustrim

Kalciumi është një mineral esencial, i cili është i njohur për rolin e tij të rëndësishëm në shëndetin e kockave.

Trupat tanë gjithashtu kanë nevojë për stabilizimin e presionit të gjakut dhe balancimin e hormoneve.

Kur ju nuk merrni mjaft kalcium, ju mund të vuani nga mungesa e kalciumit që mund të identifikohet me simptoma të caktuara, të cilat janë:

Lëkura e thatë

Është mjaft e dukshme pasi në stinë të ndryshme ajo qëndron njësoj. Përdorimet e kremrave të ndryshëm nuk do t’ju bëjnë efekt pasi rrënja e problemit qëndron diku tjetër.

Thonjtë

Mungesa e kalciumit shkakton dobësim në thonjtë e duarve. Nëse vini re që ato janë të butë dhe thyhen shumë lehtë atëherë kanë nevoje për kalcium.

Depresioni

Kalciumi gjithashtu është një përbërës i rëndësishëm në ndryshimin e emocioneve. Ndaj dhe ndonjëherë nëse ndiheni të depresionuar pa një arsye të vërtetë ky mund të jetë shkaku.

Lodhja

Nëse e shihni që keni lodhje të vazhdueshme hiqni dorë nga pijet energjike dhe mundohuni të rregulloni dietën tuaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat