​Pse mos tharja e duarve është më e keqe se vetë mos larja e tyre?

Mjekësi alternative

​Pse mos tharja e duarve është më e keqe se vetë mos larja e tyre?

Më: 24 gusht 2022 Në ora: 23:41
Foto ilustrim

Studiuesit thonë se mos tharja e duarve pas pastrimit të tyre, mund të jetë në fakt edhe më keq sesa mos t'i lani.

Ata thonë se udhëzimet publike për tharjen e duarve janë të nevojshme për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së baktereve dhe viruseve.

David Webber, një mikrobiolog me përvojë 50-vjeçare, përfshirë në Kolegjin Universitar të Swansea në Britani të Madhe, thotë se njerëzit që nuk i thanë duart siç duhet mund të përshkruhen si antisocialë.

“Mos tharja e duarve siç duhet mund të jetë më pak higjienike sesa mos larja e tyre. Kërkimet treguan se transferimi i baktereve lidhej drejtpërdrejt me kohën dhe efektivitetin e tharjes së duarve, transferimi i baktereve u ul në mënyrë progresive me largimin e ujit," tha ai.

Bakteret si E. coli lulëzojnë në sipërfaqe të lagura, duke përfshirë duart. Hulumtimet e mëhershme kanë sugjeruar se 85 për qind e mikrobeve të përhapura nga njerëzit që ndotin sipërfaqet ndodhin kur duart janë ende të lagura.

“Pandemia ka përqendruar vëmendjen në mënyrën e duhur për të larë duart me udhëzime të publikuara nga OBSH, CDC dhe NHS. Megjithatë, nuk ka pasur një udhëzim të tillë për procedurat e sakta të tharjes së duarve, të cilat janë po aq të rëndësishme," tha Webber.

Njerëzit që përdorin pak lagështi të mbetur për të stiluar flokët e tyre janë gjithashtu në rrezik të marrjes së mikrobeve nga skalpi i tyre, duke përfshirë bakteret që shkaktojnë aknet.

Webber paralajmëroi se kjo mund të transferojë gjithashtu E. coli - që shkakton helmim nga ushqimi, diarre dhe infeksione të traktit urinar - nga koka juaj në duart tuaja.

Udhëzuesi i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) për larjen e duarve, ndjek udhëzimet e OBSH-së, të cilat përfshijnë 11 hapa të detajuar, duke përfshirë teknikën e saktë që duhet të përdorni për t'u siguruar që çdo pjesë e duarve tuaja të jetë e pastër.

NHS rekomandon që britanikët të lajnë duart për të paktën 20 sekonda. Njerëzve u thuhet që të lagin duart para se të aplikojnë sapun, përpara se t'i fërkojnë së bashku, të pastrojnë midis gishtërinjve dhe t'i fërkojnë në pëllëmbën e dorës.

Shërbimi shëndetësor rekomandon gjithashtu tharjen e plotë të duarve me një peshqir të disponueshëm dhe përdorimin e peshqirit për të mbyllur rubinetin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat