Gjyshi u tha se kishte fshehur 46 mijë dollarë në shtëpi, familja angazhuan një “kërkues thesaresh” që t’ua gjente

Ndryshe

Gjyshi u tha se kishte fshehur 46 mijë dollarë në shtëpi, familja angazhuan një “kërkues thesaresh” që t’ua gjente

Më: 23 prill 2021 Në ora: 13:03
Pamje nga video

Një “kërkues thesaresh” ka ndihmuar një familje në Massachusetts të gjejë 46,000 dollarë para të gatshme të fshehura nën dërrasat e dyshemesë në shtëpinë e tyre.

Sipas mediave të huaja, Keith Wille u punësua nga familja për të gjetur një kuti parash që gjyshi i tyre u tha se e kishte fshehur, të cilën ata donin ta gjenin para se të shisnin shtëpinë.

Siç thuhet më tej, edhe pse nuk është e qartë pse gjyshi e fshehu kutinë e parave – kutitë e parave ishin gjetur tashmë në shtëpi të tjera në pronësi të anëtarëve të familjes.

Familja kishte provuar të gjente për thesarin për vite me radhë dhe madje punësoi një kontraktor ndërtimi për të tërhequr disa nga dërrasat e dyshemesë së shtëpisë për ta gjetur atë.

“Familjes po i mbaronte koha. Ata dëshironin të shisnin shtëpinë për disa vjet, por ky thesar i përfolur po i ndalonte ata të bënin një gjë të tillë”, ka thënë Wille.

Wille, një “detektor” me bazë në Connecticut, i cili ka qenë duke “kërkuar thesare” për 10 vjet, e quajti atë ‘gjetjen e tij më emocionuese deri më tani’.

Atij iu desh rreth një orë për të gjetur thesarin e fshehur.

Ai filloi duke rihapur pikat që ishin tërhequr tashmë nga të tjerët që kishin kërkuar tashmë thesarin.

“Më në fund fillova dhe ndeza detektorin tim të metaleve dhe fillova atje ku kryqëzoheshin dy dritaret”, thotë ai.

Përfundimisht, Wille gjeti rrugën e tij në një cep të papafingo ku sinjali tregonte se thesari mund të ishte i fshehur.

Ai pastaj filloi të inspektojë atë zonë më afër me një elektrik dore për të parë disa nga çarjet.

“Kur shkova në vrimën e dytë ose të tretë, pashë diçka të çuditshme. Kishte shkronja dhe numra në të”, thotë ai.

“Unë e kuptova pasi u përqendrova në të. Kështu që unë e kuptova se është një kuti e mbyllur”. 

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat