Ky truk ka shpëtuar miliona jetë njerëzish: Ja pse gjithmonë duhet të vini një lugë sheqer në ballkon para se të ikni nga shtëpia

Ndryshe

Ky truk ka shpëtuar miliona jetë njerëzish: Ja pse gjithmonë duhet të vini një lugë sheqer në ballkon para se të ikni nga shtëpia

Më: 4 maj 2021 Në ora: 17:01
Foto ilustrim

Bletët ndoshta janë insekti më i urryer dhe i bezdisshëm në verë, sidomos kur po bëjmë një piknik relaksues, por qëllimi i tyre kryesor është ushqimi ynë!

Pra, për të zgjidhur problemin, në shtëpitë dhe kopshtet tona, ne përdorim kimikate potencialisht fatale për shëndetin e tyre dhe gjithashtu për tonin!

A e dini se këto insekte të vogla janë pjesë thelbësore e sistemit tonë?

Ata ushqejnë 90% të popullsisë dhe pa to, ndoshta ekzistenca jonë do të rrez.ikohej. Kjo na bën të kuptojmë se sa e rëndësishme është të respektojmë mjedisin në të cilin jetojmë.

Ne nuk mund ta zgjidhim personalisht situatën në planetin tonë, por secili prej nesh mund të bëjë pjesën tonë për të përmirësuar gjërat.

Kjo është arsyeja pse ne duam t’ju japim një mesazh të rëndësishëm nga një zoologist i famshëm britanik, Z. David Attenborough, 92 vjeç. Ai e ka kaluar tërë jetën duke luf.tuar për kafshët.

Sipas tij, nëse bletët do të zhdu.keshin, njerëzimi nuk do të jetonte më shumë se 4 vjet. Arsyeja?

Më shumë se një e treta e çdo gjëje që hamë është e infe.ktuar nga bletët. Dhe meqenëse ekzistenca e tyre po pakësohet vit pas viti, ky njeri i madh dëshiron të na japë një sugjerim, sepse secili prej nesh mund të kontribuojë në mënyrë që kjo të mos ndodhë.

Çfarë duhet të bëni?

Merrni një lugë, vendosni ujë dhe sheqer dhe vendoseni në kopshtin tuaj: “Në këtë periudhë është e lehtë të gjesh bletë të vde.kura ose” të hutuar “në shtëpitë tona.

Në realitet ata nuk mund të kthehen në koshere. Sheqeri do t’u japë atyre energjinë e duhur për t’i rikthyer ata në shtëpi”.

Ky postim, në muajt e fundit, po ndërgjegjëson shumë njerëz!

Njerëzit e lexojnë atë për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të bërë pjesën e tyre për të mbrojtur planetin tonë.

Ne ju kërkojmë të bëni të njëjtën gjë! Është vetëm një lugë sheqeri!!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat