Iluzioni i ri optik nga TikToku shkakton konfuzion, çfarë ngjyre në të vërtetë ka kapela?

Ndryshe

Iluzioni i ri optik nga TikToku shkakton konfuzion, çfarë ngjyre në të vërtetë ka kapela?

Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 16:31
Foto ilustrim

Përdoruesja e TikTokut, Otelia Carmen, me publikimin e videos ku kapela e saj e re në hapësira të ndryshme ndërron ngjyrë, ka shkaktuar konfuzion në platformë, duke nxitur polemika për ngjyrën e vërtetë të kapelës.

“Sot kam blerë kapelën e gjelbër në dyqan dhe e solla në shtëpi, kur e pashë mendova: ‘pse ka ngjyrë tjetër’”.

Bëhet fjalë për metamerizmin, që është shfaqja e një ndryshimi të ngjyrës në një objekt me ngjyrë, për shkak të emetimeve të ndryshme spektrale nga burime të ndryshme të dritës.

Në thelb, çdo burim drite ka “ngjyrën” e vet, kështu që kur projektohet në një sipërfaqe të lyer, ajo ndikon në ngjyrën e asaj sipërfaqeje.

Në këtë rast shohim se në dritën e dyqanit kapela ishte e gjelbër, por ndriçimi në shtëpinë e Carmen e bëri të ketë tjetër ngjyrë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat