Vendasit shokohen nga peshkaqeni i rrallë ‘gojë-madh’ që del i ngordhur në fshat

Ndryshe

Vendasit shokohen nga peshkaqeni i rrallë ‘gojë-madh’ që del i ngordhur në fshat

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 18:21
Foto ilustrim

Banorët e një fshati peshkatarësh janë shokuar nga një peshkaqen ‘monster’ i species “gojë-madh” që kishte dalë i vdekur në bregun e fshatit në Filipine, vdekja e të cilit ka vënë zyrtarët në urgjencë për gjetjen e përgjigjeve.

Peshkaqeni i ujërave të thellë u fotografua i ngordhur në ujëra të cekëta në zonën Gubat, në ishullin verilindor të Sorogon më 11 qershor.

Zëdhënësja e burimeve ujore Nonie tha se shkaku i vdekjes mund të ishte ngecja në një rrjetë peshkimi, raportonte rrjeti Rappler.

“Ne duam të verifikojmë shkakun e vdekjes së peshkaqenit gojë-madh, më pas ne duam ta ruajmë kufomën me anë të solucioneve prezervuese”, tha ajo.

Në imazhe të postuara në rrjetet sociale shiheshin rezidentët që rrethonin krijesën gjigante dhe disa prej tyre e preknin në kokë.

Kjo specie peshkaqeni jeton në thellësi rreth 3000 metra dhe kalon shumicën e kohës në errësirë.

Peshkaqeni gojëmadh ushqehet pak a shumë si balena  me anë të filtrimit të ujit për planktone.

Ata mund të peshojnë deri në 1 ton dhe arrijnë në 6 metra gjatësi.

Kafsha është zbuluar për herë të parë në ujërat e Haiti në vitin 1976.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat