​Njeriu më i gjatë në botë jeton nga bujqësia në një shtëpi "sipas masës së tij"

Ndryshe

​Njeriu më i gjatë në botë jeton nga bujqësia në një shtëpi "sipas masës së tij"

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 22:07
Foto ilustrim

Sulltan turk Kosen, nga qyteti i Mardinit, është 2.51 metra i gjatë dhe mban titullin e njeriut më të gjatë në botë.

Në Mardin këto ditë po mbahet konkursi i fotografisë i quajtur “National Photo Safari Mardin”, ku pjesëmarrësit dhe anëtarët e jurisë së këtij konkursi vendosën të vizitojnë Sulltan Kosen në Derik të Mardinit. Ata e vizituan në një shtëpi të krijuar posaçërisht për të.

Përveç lartësisë prej 2.51 metrash, Kosen hyri në Librin e Rekordeve Guinness si pronar i pëllëmbëve më të gjata 36.5 centimetra dhe këmbëve më të gjata 36.5 centimetra.

Kosen falënderoi fotografët për vizitën dhe nuk e fshehu kënaqësinë dhe pjesëmarrësit e konkursit shfrytëzuan këtë rast për të regjistruar edhe fotot e tij.

“Njeriu më i gjatë në botë” zbuloi se deri më tani ka vizituar 127 shtete të botës, ndërsa në të njëjtën kohë ka pasur probleme shëndetësore.

Ai ka thënë se jeta e tij po kalon nën mbikëqyrjen e mjekëve, ndërsa familja e tij jeton nga bujqësia. Ai shprehet i lumtur që ka pasur mundësinë të udhëtojë nëpër botë dhe ta përfaqësojë vendin e tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat