Lumi i gjakut që del nga akullnaja tashmë nuk është më sekret, ja nga vjen

Ndryshe

Lumi i gjakut që del nga akullnaja tashmë nuk është më sekret, ja nga vjen

Më: 11 janar 2023 Në ora: 14:41
Foto ilustrim

Një akullnajë e madhe në Antarktidë që nxjerr një lumë të kuq nga akulli, i quajtur "Fjalë e gjakut" është prej dekadash nën vëshgimin e studiuesve.

Fenomeni u zbulua për herë të parë nga gjeologu Griffith Taylor në vitin 1911. Në atë kohë, ai mendonte se algat e kuqe që jetonin në ujë ishin përgjegjëse për ngjyrën e kuqe të ujit.

Më shumë se një shekull më vonë, shkencëtarët zbuluan se çfarë e shkakton lumin e "gjakut": kripërat e hekurit që dalin nga akulli që bëhen të kuqe kur bien në kontakt me ajrin.

Në një studim të vitit 2017, shkencëtarët zbuluan se akullnaja Taylor u formua afërsisht 2 milion vjet më parë, duke bllokuar një liqen me ujë të kripur nën të. Miliona vjet më vonë, liqeni i lashtë ka arritur në buzë të akullnajës, duke nxjerrë ujin e kripur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat