​Zbulohet fosil i lashtë i zvarranikëve me krahë në Skoci: E çuditshme, ata ishin kryesisht në Kinë

Ndryshe

​Zbulohet fosil i lashtë i zvarranikëve me krahë në Skoci: E çuditshme, ata ishin kryesisht në Kinë

Më: 7 shkurt 2024 Në ora: 20:42
Ilustrim

Një specie e re pterosauri është zbuluar në Ishullin Skye në Skoci. Zvarraniku fluturues Ceoptera evansae jetoi 168-166 milionë vjet më parë gjatë periudhës së Jurasikut të Mesëm kur dinozaurët bredhin në Tokë.

Paleontologu Paul Barrett nga Muzeu Britanik i Historisë Natyrore thotë se ky është një zbulim befasues pasi shumica e të afërmve të ngushtë të këtij pterosauri me krahë gjenden në Kinë.

Shkencëtarët vunë re për herë të parë këto mbetje fosile të pazakonta në vitin 2006 gjatë gërmimeve në Elgol, në bregun jugperëndimor të ishullit, dhe prej vitesh ata kanë analizuar mostrat dhe skanojnë kockat për të mbledhur sa më shumë informacion për këtë krijesë të lashtë me një hapje krahësh prej rreth një deri në një metër e gjysmë.

Edhe pse nuk u gjet i gjithë skeleti, por vetëm pjesë të shpatullave, krahëve, këmbëve dhe shtyllës kurrizore, ekspertët thonë se gjetjet e reja tashmë u kanë dhënë atyre njohuri të rëndësishme në historinë evolucionare dhe diversitetin e pterosaurëve. Ata shtojnë se specia e re i përket një grupi të njohur si Darwinoptera, shumë prej fosileve të të cilit janë gjetur në Kinë.

Gjetjet tregojnë se Darwinoptera duket se ka qenë shumë më e larmishme sesa mendohej më parë dhe se ekzistonte për më shumë se 25 milionë vjet.

"Ne u befasuam kur mësuam se ky lloj zvarraniku fluturues ekzistonte në Jurasikun e Mesëm në atë që tani është Britania, pasi shumica e të afërmve të tij të ngushtë janë nga Kina," tha Barrett, raporton Sky News.

“Kjo tregon se kjo pemë u shfaq më herët nga sa mendonim dhe u përhap shpejt nëpër botë”, shtoi ai.

Shkencëtarët thonë se fosilet e pterosaurëve nga periudha e Jurasikut të Mesëm janë të rralla dhe kryesisht të paplota, gjë që e bën të vështirë kuptimin e procesit të evolucionit të këtyre krijesave.

Hulumtimi u botua në “Journal of Vertebrate Paleontology”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat