A e tradhtoi PDK-ja, familjen Jashari?

Opinione

A e tradhtoi PDK-ja, familjen Jashari?

Skender Musliu Nga Skender Musliu Më 18 tetor 2021 Në ora: 14:34
Bekim Jashari, Sami Lushtaku; foto ilustrim nga "Bota sot"

Në zgjedhjet komunale të 17 Tetorit, PDK-ja duke kandiduar Fadil Nurën si kundërkandidat të Bekim Jasharit për garën e kryetarit të Skenderajt, shkaktoi një tërmet duke lëkundur themelet e vlerave të vërteta të luftës, të Adem Jasharit, komandantit legjendar dhe familjes Jasharaj.

A thua, është dashur të priten zgjedhjet e 17 Tetorit 2021 për t’i nxjerrë në shesh manipulimet, mashtrimet dhe keqpërdorimet e PDK-së, që janë bërë në emër të familjes Jashari?! PDK-ja në këto zgjedhje nuk e përkrahi kandidaturën nga iniciativa qytetare të Bekim Jasharit për kryetar të Skenderajt, por propozoi kandidatin e PDK-së Fadil Nura, edhe pse në mandatin e kaluar Bekim Jashari u kandidua me insistimin e vazhdueshëm të PDK-së.

A thua bëhet fjalë për plasaritje në PDK? Jo, nuk është plasaritje, por kjo tregon fytyrën e vërtetë të PDK-së, gjeneralëve dhe komandantëve të vetshpallur, sepse pikërisht ata që më së shumti përdorën emrin e familjes Jashari, duke mos patur më nevojë për te, po ia kthejnë shpindën. Këta janë po të njejtit ata që gjatë luftimeve në Prekaz me ushtrinë dhe policinë serbe, kur u shua e tërë familja Jasharaj,që ndërgjegjësoi botën, i lan të vetëm pa ju ofruar ndihmë. Ashtu siç nuk i ofruan ndihmë familjes Jashari në Prekaz, edhe tani PDK-ja e shpërfilli kandidaturën e Bekim Jasharit, fatkeqësisht sikur historia po përsëritet. PDK-ja, bizarisht, ende udhëhiqet nga « krahu i luftës » përmes kryetarëve kukulla.

Deklarata e kryetarit të PDK-ës, Memli Krasniqit, se PDK-ja është ADN-i dhe shtëpia e UÇK-së, po del se paska qenë fallso, sepse që nga paslufta e deri tani, kjo parti, gjeneralët dhe komandantët e vetshpallur, vazhdimisht janë thirrë dhe kanë përdorë emrin e familjes Jasharaj për interesa partiake dhe personale, e jo atdhetare. Madje shumë politikan të kësaj partie, janë shtyer me « bërryla « për të dëshmuar se kush prej tyre ka qenë më i afërt me Adem Jasharin.

PDK-ja, duke keqpërdorur emrin e familjes Jasharaj, për dy dekada,dominoi skenën politike të Kosovës duke mos bërë asgjë për këtë familje, e as për vlerat e UÇK-së. Përveç tjerash, nga fakti, se Kompleksi memorial i Jasharajve mbeti në mëshirën e kohës duke u shëndrruar në objekt që rrezikon jetën e vizitorëve. Madje edhe varrezat e kësaj familje të shenjtë, nuk i ndërtoi PDK-ja e gjithëpushtetshme edhe pse e kishte obligim moral, por një biznismen turk. PDK-ja, që veten e konsideron « trashigimtare » të UÇK-së, fatkeqësisht edhe në tenderat e varrezave të dëshmorëve ka vjedhur buxhetin e Kosovës.

Se PDK-ja ka përdorë emrin e familjes Jashari dhe Ademin në mënyrë fallso, vërtetojnë edhe përgjimet e aferës « Pronto », me ç’rast dy zyrtarë të lartë të PDK-ës, në kontekst të bisedës, përdhosin rëndë familjen Jashari.

Se PDK-ja ka banalizuar me vlerat e luftës, tregon numri i veteranëve të luftës. Kjo parti e asistuar edhe nga AAK-ja, për përfitime personale dhe korruptive kanë rritur numrin e veteranëve të luftës në 60 mijë, kur mirëfilli dihet se maksimumi i maksimumit kanë qenë 18 mijë. Mirëpo me drejtësinë e kapur, nga vet këta, ky proces ka përfunduar në mënyrë skandaloze.

Tani merreni me mend, se sa do të ishte i lartë pensioni i veteranëve të merituar sikur buxheti i 60 mijë veteranëve t’iu ndahej 18 mijë veteranëve të vërtetë. Llogartia është e thjeshtë, pensioni i veteranit do të ishte tri herë më i lartë. Nga këto keqpërdorime të PDK-së me statusin e veteranëve, sot në Kosovë ka shumë veteranë që jetojnë në varfëri të skajshme, pa kulm mbi kokë, janë shpërngulur jashta vendit dhe më e keqja është se shumë nga ata nga situata e vështirë kanë bërë vetvrasje. Kjo është sa e turpshme po aq e papranueqshme nga këta politikan të korruptuar dhe të papërgjegjshëm. PDK-ja në vend që t’i mbrojë vlerat e luftës, ajo i ka degraduar dhe denigruar ato tejmase për përfitime personale. Nuk është e rastit se pikërisht gjeneralët dhe komandantët e vetshpallur u bënë milionera në Kosovës e pasluftës.

Prandaj rasti i Bekim Jasharit – Fadil Nurës ( PDK-së), është moment reflektimi për elektoratin e PDK-së, mbi vlerat e vërteta të kësaj partie, duke i rishikuar ato, sepse ky rast, PDK-në e nxjerri lakuriq nga patriotizmi dhe vlerat e luftës, që ajo, pat të drejtë, në vazhdimsi thirret.

Vetëm për shkak të respektit ndaj familmjes Jasharaj dhe komandantit legjendar, Adem Jasharit, si simbol i rezistencës dhe lirisë, me të cilët identifikohet e tërë Kosova, PDK-ja në asnjë rast nuk është dashur t’a sfidojë Bekim Jasharin, përkundrazi është dashur t’i jep përkrahje të parezervë.

Me këtë rast vlenë të përshëndetet gjesti i partive politike, që në respekt të familjes Jashari, nuk propozuan kundërkandidat ndaj Bekim Jasharit.

A thua këto qenkan vlerat e PDK-së, dhe jo vetëm, në cilat ata thirren?!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat