Çfarë zgjedhjesh patem në Kosovë?!

Opinione

Çfarë zgjedhjesh patem në Kosovë?!

Nga: Skënder MULLIQI Më: 20 tetor 2021 Në ora: 10:01
Skënder MULLIQI

Patem zgjedhje që nga pas lufta , të cilat ishin kryesisht të qeta dhe demokratike.Kjo ishte po thuaj  e tëra nga ajo që kan pritur njerëzit nga zgjedhjet e mbajtura nacionale dhe locale .Dhe, seriozisht pas gjithë atyre zgjedhjeve, së pak  të mira ju sollën qytetarëve, mund të pyesim-pse më dalë në zgjedhje?

Të kuptohemi së mirë është më dalë në zgjedhje , por më mirë është popullit ti tregohet  e vërteta. U mbajtën zgjedhjet  më shumë  sa për të marrë pushtet, dhe për të përfituar vetë pushtetarët! Ky qëndrim natyrisht së është shumë i padrejtë dhe  i pa pranueshëm. Qytetarët shumë u munduan gjatë këtyre viteve që të kemi jetë partiake normale.

Në Kosovë, i patem shumë njerëz të politikës të cilët nuk u munduan të punojnë mirë për shtet. Ende nuk është flakur logjika të shumë  qytetarë së në zgjedhje duhet të dalim që të fitojnë njerëzit e caktuar,  që tregon për iluzione të dëmshme shoqërore dhe politike  . Pushteti dhe jeta jonë nuk lidhet për përsona të caktuar që medeomos duhet më qënë në pushtet, por duhet të kemi logjikë që më të mirët ta marrin  shtetin në dorë. Kjo logjikë na ka sjellur veq dëme për këto vite.

I votuam në të shumtën e rasteve ata që më së paku e kan merituar. Fatkeqësishtë edhe këto zgjedhje të fundit locale treguan së ende nuk jemi liruar nga logjika për të mos i votuar njerëzit që na shkaktuan dëme të mëdha. Çdo kthim mbrapa është katastrofal për shtetin.Të votohen  ata që e kan  vjedhur shtetin dhe taksapaguesin, është logjika mjerane! Sikur na janë krijuar iluzione të mbrapshta së pa njerëzit e cakuar të politikës  në krye të pushtetit, nuk ban! Politikanët e tillë përfitues dhe zhvatës e kan pru gjendjën e keqe politike  dhe ekonomike në Kosovë. E kan varfëruar dhe izoluar Kosovën nga bota demokratike . I kan larguar masivisht të rinjët nga vendi.Mos po iu kthehemi  mashtrimeve  duke i votuar ata, që na bën jetën  e keqe?!  Është e pa pranueshme pse shumica nuk kan dalur në zgjedhje, pikërishtë  për ti ndëshkuar të gjithë ata dhe  partitë politike që punun keq . A mos  po i ngjajnë këto zgjedhje lokale të 14  tetorit thënjës” Së po shkon cjapi vet të kasapi”.  

Nuk kemi çka idhnohemi  më vonë  apo revoltohemi, kur shohim  së nuk kemi  ndryshime pozitive. Sikur po kthehemi  nga fillimi. Shumica e qytetarëve tashmë janë lodhur nga ky fillim? Atyre duket iu duhet fitorja përfundimare, së pari mbi vetvetën, që  ende nuk është arritur..! 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat