Gjerdani i tragjedive kombëtare

Opinione

Gjerdani i tragjedive kombëtare

Ilir R. Topi Nga Ilir R. Topi Më 24 nëntor 2021 Në ora: 13:47
Tragjedia në Bullgari

Zv/kryeministri i Maqedonisë së Veriut, ky bre i pari, ai më i madhi në vend, ai që një jetë të tërë e ka bredhur rrugëve duke ju prirë "Shfercerave"; me fjalorë nga më të ndytët e mundshëm ndërsa në karrierë ngjitet duke vetëbrohoritur UÇK-UÇK, edhe pse trimat e UÇK-së i nguli në Lagjen e Trimave, ky farë Artan Grubi i katapultuar nga nëntoka politike drejt e në kierarkinë më të lartë të BDI-së, qenka prononcuar në një tv kosovare për rastin e "Besa Trans!

U bënë si shumë "transet" e tilla për Grubin ndërsa këtij nuk i luan as qimja e b... Artan Grubi paska thënë se do të formohet urgjentisht një "komision qeveritar" për ta gjetur përgjegjësin e atij që e shkaktoi tragjedinë duke lënë të shkrumbuar në autobusin e djegur 45 qytetarë që kanë udhëtuar nga Shkupi për në Stamboll! Botërisht dihet që në Ballkan, e sidomos në Maqedoninë e Veriut, komisionet formohen për të mjegulluar situatën dhe për të hedhur fajin tek "subjekti" inegzistent! Dhe për mjegullnaja të tilla Artan Grubi është ekspert, sepse vetë i krijon vetë i shpërndanë! A ka këtu përgjegjësi morale Artan Grubi imoral?

Besa Tursi është kompani që është regjistruar nga strukturat e partisë të cilën e fëlliqi fare, agjenci kjo që "po lulëzon" në territorin që është bastion i BDI- së dhe të cilës ia paguan të gjitha "tatimet" si haraç! Duke u munduar që ta mjegullojë edhe këtë fakt, Artan Grubi që për kënaqësinë e tij kanë krijuar post fiktiv "zv/kryeministër i parë", "karamele" kjo për të kompleksuarit, ky farë mjegullshitësi paska zbuluar fajtorin te tri shtetet Maqedoni-Bullgari-Turqi organet e të cilave mbase i ka korruptuar Besa Transi, e cila i paska kaluar kufijtë pa licencë! Pra, fajtor na qenkan edhe dy shtete të tjera po aq sa edhe organet e shtetit të Maqedonisë së Veriut në të cilat ngatërrohet edhe ky fare zv/ministër i parë!

Kjo do me thënë se, pa pranuar përgjegjësi Turqia dhe Bullgaria, nuk ka se çka të kërkohet përgjegjësi prej RMV-së! Pastaj do të kërkojmë përgjegjësi sidomos nga Bullgaria që nuk i ka rrugët e mira dhe që nuk i ka pastruar nga ngrica! Po që Besa Tursi brenda vitit 2021 paska pasur katër padi penale prej të cilave paska shpëtuar pa therrë në këmbë! Ku e ka gjyqësorin ky farë "zv/kryeministër i parë? Si ka pasur mundësi që të funksionojë pa licencë? Kush i ka ofruar "garanci qeveritare", apo, nën ombrellën e cilës parti paska qenë saqë edhe organet gjegjëse qeveritare nuk paskan pasur mundësi t`i bëjnë gjë e as ta pengojnë që të qarkullojë pa licencë! Fare në fund, Artan Grubi, në stilin e vet prej mafiashit nëntokësor, paska thënë se, nuk do të lëmë gurë pa rrokollisur deri sa të gjendet fajtori i kësaj tragjedie! A thua nën cilin gurë gjendet fajtori?

Cili qenka ai gurë që po e fshikëka fajtorin? Cilin gurë ta rrokollisim? I vetmi "gurë" që duhet të rrokulliset në theqafje është pikërisht BDI-ja e cila popullit shqiptar në MRV ia ka qëndisur një gjerdan me tragjedi nga më të rëndat!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat