Dallimi midis socialistit dhe një liberali

Opinione

Dallimi midis socialistit dhe një liberali

Nga: Mr.Ali Hertica Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 10:41
Mr.Ali Hertica

Cili është ndryshimi kryesor midis një socialisti dhe një liberali,sigurisht që mund të sjell programe të ndryshme partiake për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, por dua të zmadhoj bazat këtu,themeli ilustrohet nga imazhi i njeriut të përdorur. Ndërsa socialistët dhe liberalët mund ta gjejnë njëri-tjetrin kur bëhet fjalë për politika apo qëllime, unë mendoj se ne kurrë në Kosovë  nuk do ta gjejmë njëri-tjetrin në një pikëpamje të përbashkët të njerëzimit. 

Një histori personale e treguar nga një zonjë e bukur dhe e fortë gjatë një debati zgjedhor të organizuar nga refugjatët politikë. Nuk ka vetëvendosje pa perspektivë”. Një debat në të cilin, për ndryshim, nuk ishte qëllimi që ne, kandidatët për këshilltarë, të recitonim qëndrime nga programet e partisë, por në të cilin duhej një bisedë më e thellë për liritë, vetëvendosjen dhe forcat e veta. të individit. Asnjë retorikë zgjedhore apo fraza boshe për t'u fshehur pas. Jo sulme politike dhe goditje me thikë poshtë brezit, por një bisedë e sinqertë sesi palët mendojnë për çështje shumë thelbësore. Pothuajse çdo palë flet për forcën e individit. Por çfarë saktësisht do të thotë kjo? 

Dhe po, ajo që ndodh në një debat të tillë është e jashtëzakonshme. Pastaj vijmë në thelbin e parimeve bazë të një partie apo lëvizjeje politike; me imazhin njerëzor që ka. Të tregosh ngjyrën e vërtetë dhe të jesh i sinqertë për mënyrën se si mendon për njerëzit, dhe në të vërtetë: votuesin tënd. 

Disa parti Partitë  me concept socialiste në Kosovë, ndoshta nga një përpjekje e qëllimshme për të dalë në mbrojtje të qytetarëve të cenueshëm, e kanë brendësuar mendimin e viktimave. Dikush që përjeton gjëra intensive është viktimë. Dhe një herë viktimë, gjithmonë viktimë. Si rezultat, njerëzit janë shlyer strukturalisht. Sipas kësaj lëvizjeje politike, shpërndarja e burimeve të veta është thjesht rezultat i shkurtimeve të ideuara nga partitë e tjera. Individi ka pak ose aspak fuqi të tijën, por ka nevojë për sistemin e një qeveri e madhe) për të mbijetuar. I njëjti sistem, rastësisht, që sipas këtyre partive shtyp qytetarin dhe bën viktimë, po, ja ku jemi sërish. 

Përfaqësuesja e Partisë Socialiste e pranishme gjatë debatit, me pikëpamjen e saj pesimiste për kapacitetet dhe mundësitë e njerëzve, nuk u dëgjua në një dhomë plot me refugjatë të fortë politikë që kanë kapërcyer rrethanat më të rënda dhe vazhdojnë të vazhdojnë. Të cilët, si unë, besojnë se viktimizimi është një zgjedhje. Edhe pas historisë frymëzuese personale që u nda me ne, partia socialiste vazhdoi të këmbëngulte në mungesën e shpresës së ekzistencës së shumë prishtinasve. Shlyerja e njerëzve pothuajse është ngritur në një formë arti nga kjo lëvizje.Të gjithë kalojnë gjëra të vështira. Njëra më shumë se tjetra. Ka miliona fëmijë në botë që lindin në kushte shumë të mjerueshme me shumë më pak shanse për një jetë të suksesshme sesa bashkëmoshatarët e tyre gjetkë. Ka njerëz që përjetojnë dhunë dhe abuzim, ndonjëherë me vite. Ka njerëz që bien pre e krimit (të rëndë). Ka njerëz që humbin të dashurit e tyre nga një sëmundje e tmerrshme. Vazhdoni kështu. Bota nuk është një vend i drejtë, kjo është e qartë për të gjithë ne. 

Një rrjet i fortë sigurie, liberalët preferojnë ta quajnë trampoline, është i nevojshëm për këta njerëz nga qeveria. Një liberal do ta mbrojë gjithmonë këtë. Bëhet fjalë për njohjen e pengesave (të brendshme, të jashtme, kulturore etj) dhe si mund të kapërcehen ato. Megjithatë, ne liberalët do të fokusohemi gjithmonë në forcën e individit, duke pranuar se kjo mund të jetë e ndryshme për çdo person. Forca ime dhe ajo që mund të arrij në jetën time me aftësitë e mia është e ndryshme nga ajo e fqinjit, kolegut apo mikut tim. Nuk ka asgjë të keqe me këtë, nuk duhet të përpiqemi të gjithë për të njëjtën gjë. Ne kemi lindur nën të ndryshmeTë gjithë kalojnë gjëra të vështira. Njëra më shumë se tjetra. Ka miliona fëmijë në botë që lindin në kushte shumë të mjerueshme me shumë më pak shanse për një jetë të suksesshme sesa bashkëmoshatarët e tyre gjetkë. Ka njerëz që përjetojnë dhunë dhe abuzim, ndonjëherë me vite. Ka njerëz që bien pre e krimit (të rëndë). Ka njerëz që humbin të dashurit e tyre nga një sëmundje e tmerrshme. Bota nuk është një vend i drejtë, kjo është e qartë për të gjithë ne. 

Një rrjet i fortë sigurie, liberalët preferojnë ta quajnë trampoline, është i nevojshëm për këta njerëz nga qeveria. Një liberal do ta mbrojë gjithmonë këtë. Bëhet fjalë për njohjen e pengesave (të brendshme, të jashtme, kulturore etj) dhe si mund të kapërcehen ato. Megjithatë, ne liberalët do të fokusohemi gjithmonë në forcën e individit, duke pranuar se kjo mund të jetë e ndryshme për çdo person. Forca ime dhe ajo që mund të arrij në jetën time me aftësitë e mia është e ndryshme nga ajo e fqinjit, kolegut apo mikut tim. Nuk ka asgjë të keqe me këtë, nuk duhet të përpiqemi të gjithë për të njëjtën gjë. Ne kemi lindur në rrethana të ndryshme, me talente dhe të meta të ndryshme dhe kemi përvoja të ndryshme që na formojnë. Por ne të gjithë bëjmë zgjedhjen tonë për mënyrën se si i trajtojmë këta faktorë, ndonjëherë me vetëdije, ndonjëherë pa vetëdije. Si një liberal, unë besoj se çfarëdo që të ndodhë me ty, nuk je viktimë derisa të zgjedhësh të jesh viktimë e atyre rrethanave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat