Pse demokracia e diplomës është kaq false

Opinione

Pse demokracia e diplomës është kaq false

Nga: Ali Hertica Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 10:23
Ali Hertica

Me kaosin ishin ditë të këqija për ata që i frikësohen një demokracie të diplomuar. Termi e ka origjinën nga profesori i administratës publike dhe pakënaqësinë bashkëkohore me politikanët. Në thelb, bëhet fjalë për këtë: politikanët janë pothuajse pa përjashtim të arsimit të lartë, edhe pse kjo është e vërtetë vetëm për një pjesë të njerëzve që ata supozohet të përfaqësojnë. Rezultati, shumë njerëz nuk mund të identifikohen më me përfaqësuesit e popullit. 

Nëse ky është problemi, atëherë zgjidhja është e qartë: një pasqyrim më i saktë i shoqërisë. Më pak doktoraturë në pelush. Le ta konsiderojmë telashin brenda si një eksperiment të dobishëm,sigurisht që nuk i përshtateshin profilit të politikanit. Por nëse veprimet e tyre kanë rritur besimin në politikë?  

Bovens ka të drejtë kur thotë se qytetarët duhet të ndjehen të përfaqësuar në një demokraci. Nga populli, nga populli – kështu funksionon në këtë formë qeverisjeje. Taksa e mishit, ndalimi i llambave, e diela pa makina. Të gjitha idetë e mrekullueshme për ata që janë në rritje progresive. Por a mund të fajësoni banorët e një zone të privuar se janë më pak të emocionuar për këtë? Ata kanë shqetësime krejtësisht të ndryshme, si siguria në rrugë. 

Tingëllon e besueshme,idealisht, të gjithë qytetarët pak a shumë e njohin veten në një demokraci të shëndetshme. Jo se dëshira e të gjithëve respektohet gjithmonë, nuk është e mundur, por nuk është as qëllimi që ata të anashkalohen sistematikisht, apo të kenë këtë ndjenjë.Pyetja, megjithatë, është se si qytetarët e njohin veten në politikë. Për avokatët e njerëzve me arsim më të ulët në parlament, fjala magjike është: reflektim. Dhe jo vetëm për ta, meqë ra fjala. Në këtë ide bazohet edhe politika shumë e njohur e diversitetit. Më shumë gra në krye të biznesit sepse gjysma e shoqërisë është femra; më shumë emigrantë në polici, sepse... Gjithsesi, e kuptoni se cili është qëllimi. 

Kjo formë përfaqësimi është shumë e thjeshtë. Aty-këtu dëgjuat komente përbuzëse se votuesit nuk do të pengoheshin nga kjo. Në fund të fundit, a nuk ishin po aq bastardë sa njerëzit që i përfaqësonin në Dhomën e Përfaqësuesve? Sondazhet e ndryshme politike treguan të kundërtën. Partia u penalizua menjëherë – aq sa ishte e mundur nëse nuk mbaheshin zgjedhje – me një humbje të konsiderueshme të vendeve.Prandaj, ndoshta duhet ta formulojmë ndryshe: qytetarët nuk dëshirojnë aq shumë ta shohin veten të pasqyruar në politikë, sesa në një pasqyrë. A nuk është më shumë për të dëgjuar. Si duken përfaqësuesit e popullit dhe çfarë arsimimi kanë marrë është më pak e rëndësishme.Ka pasur shembuj politikanësh që i shmangen logjikës së demokracisë së diplomës. Asnjëherë nuk është fajësuar nga elektorati se nuk merrte pjesë asnjëherë në lojëra qesharake në televizion dhe gjithmonë e prezantonte veten si intelektual. A kishte të drejtë Makiaveli kur thoshte se politikanët nuk duhet të përpiqen të pëlqehen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat