Kosova kampione e festave të pushimit!

Opinione

Kosova kampione e festave të pushimit!

Nga: Bejtullah Sokoli Më: 9 maj 2022 Në ora: 09:13
Ilustrim

Kosova është kampione e ditëve të festave për pushim të institucioneve shtetërore.Vendi i vakive jemi ne.

Është java e pestë me radhë.Pesë të hëna janë ditë pushimi për institucionet shtetërore.E hëna e festave dhe e pushimit.Pothuaja është shndërruar në ditë vikendi krahas të shtunës dhe të dielës.Pra,këto tri ditë janë bashkuar,meqë dy ditë nuk po mjaftojnë për pushim.Atëherë pasi që është kështu po e shpallim edhe zyrtarisht të hënën ditë pushimi,sepse jemi lodh me punë.

Gjithësesi këtë vendim duhet të merr Komisioni i Legjislacionit,Mandateve,Imuniteteve,Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit.Madje,sa më parë aq më mirë.A pajtoheni apo jo?

Qytetarët dhe deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë kërkuar që ligji për festat zyrtare të ndryshohet,por një gjë e tillë ende nuk është shqyrtuar në Parlament.Turp!

E kur do bëhet mirë në Kosovë,bash kurrë hiq!

P.S:Sipas Ligjit për Festat Zyrtare nëse festa i bie të jetë të shtunën ose të dielën,atëherë kompensimi i saj bëhet në një ditë të punës,që zakonisht bëhet të hënave.

Festat zyrtare në Kosovë janë:Viti i Ri,Krishtlindjet Ortodokse,Dita e Pavarësisë së Kosovës,Pashkët Katolike,Pashkët Ortodokse,Dita Ndërkombëtare e Punës,Dita e Pavarësisë,Dita e Kushtetutës,Dita e Evropës,Bajrami i Madh,Bajrami i Vogël dhe Krishtlindjet Katolike.

Përveç festave zyrtare, Kosova ka edhe 8 ditë memoriale, në disa prej të cilave pushohet, siç është 28 Nëntori,Dita Flamurit dhe e Pavarësisë së Shqipërisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat