Sindikata e pedagogëve paralajmëron protestë në Tiranë

Tirana

Sindikata e pedagogëve paralajmëron protestë në Tiranë

Më: 21 shkurt 2023 Në ora: 14:01
Sindikata e pedagogëve

Sindikata e pedagogëve pritet të zhvillojë një protestë kombëtare nesër më 22 shkurt me qëllim plotësimin e kërkesave të tyre.

2 kërkesat kryesore janë rritja e pagave dhe përmirësimi i kushteve të punës.

"Në rast se i le pa pagë dhe pa karrierë akademike, çfarë është ky, një pedagog të qëndroj më në Shqipëri dhe prandaj po ikin pedagogët më të mirë, po ikin profesionista nuk po ikin militantët, patronazhistat, po ikin specilistat e mirëfilltë.

Mirëpo ka një problem, çdo prind shqiptar e sjell fëmijën në universitet për të marrë edukatë qytetare dhe profesion, kur ikin profesionista kush po ja jep profesionin?”, tha Lush Susaj, pedagog Universiteti Bujqësor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat