Lufta në Ukrainë nxit krizën ushqimore në Afrikë, mbi 2 milion fëmijë janë në rrezik nga uria

Afrika

Lufta në Ukrainë nxit krizën ushqimore në Afrikë, mbi 2 milion fëmijë janë në rrezik nga uria

Më: 10 maj 2022 Në ora: 14:31
Ilustrim

Lufta në Ukrainë ka nxitur një krizë karburanti në vendet afrikane, e përkeqësuar nga një rënie në fondet e donatorëve për agjencitë e ndihmës.

Agjencitë e Kombeve të Bashkuara po paralajmërojnë se rritjet e çmimeve të shkaktuara nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia do të përkeqësojnë krizën ushqimore në Afrikë, ku dhjetëra miliona njerëz tashmë janë zhytur në varfëri ekstreme nga pandemia COVID-19, konfliktet e armatosura, goditjet klimatike dhe trazirat ekonomike. .

Vetëm në Bririn e Afrikës, më shumë se dy milionë fëmijë janë në rrezik nga uria.

Dhe Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së vlerëson se rreth 5.3 milionë banorë të Zimbabvesë – rreth një e treta e popullsisë – janë në pasiguri ushqimore.

Roja i sigurisë nga Zimbabveja, Edwin Dapi tashmë po përpiqej të siguronte për gruan dhe katër fëmijët e tij përpara se konflikti 11,000 km (6,800 milje) larg në Ukrainë, të çonte në rritje çmimet globale për drithërat, vajrat e gatimit, karburantin dhe plehrat.

Tani pagesa e tij mujore prej 18,000 dollarësh Zimbabve (përafërsisht 44,68 £) me normën e tregut të zi të përdorur në shumë tregje informale, është shtrirë në pikën e thyerjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat