Bugajski: Për Beogradin normale është të mos e njohë Kosovën 

Aktuale

Bugajski: Për Beogradin normale është të mos e njohë Kosovën 

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 08:50
Njohësi i rrethanave politike për Ballkanin Perëndimor, Janusz Bugajski

Njohësi i rrethanave politike për Ballkanin Perëndimor, Janusz Bugajski, e ka parë problematik termin ‘normalizim’, i cili është normalizuar në diskursin e ndërkombëtarëve sa herë që flitet për finalizimin e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë.

Bugajski teksa ka zbërthyer termin “normalizim”, ka thënë se për Beogradin është normale mos-njohja e sovranitetit të Kosovës. Ai këtë e ka deklaruar në ‘Twitter’, në një replikë ndaj zëdhënësit të Departamentit amerikan të Shtetit, Derrek Chollet, në njoftimin për bisedën me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, pas marrëveshjes për targat.

”Normalizim” është term mashtrues. Për Beogradin “normale” nënkupton mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës dhe provokimin e konflikteve për të parandaluar njohjen e ndërsjellë. Pa barazi të plotë ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, SHBA-ja dhe BE-ja do të shuajnë zjarre pafundësisht”, ka deklaruar Bugajski.

Në anën tjetër, Chollet ka falënderuar Kurtin për gjetjen e një rruge për shmangie të tensioneve dhe ka ftuar atë që të punojë urgjentisht drejt normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë.

“Telefonatë e mirë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. E falënderoj për angazhimin konstruktiv në gjetjen e një rruge përpara për uljen e tensioneve dhe angazhimin për të punuar urgjentisht drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut të fascilituar nga BE-ja, të cilin SHBA-ja e mbështet fuqishëm”, deklaroi ai.

Mbrëmë, në orën e parë të së enjtes, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për diplomaci, Josep Borrell, bëri të ditur se është arritur marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave.

Sipas marrëveshjes në fuqi, Kosova do të ndalojë masat për ndëshkimin e serbëve që bartin targa ilegale, ndërsa Serbia do ndalojë lëshimin e tyre pas skadimit të regjistrimit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat