Besnik Tahiri: Objektet e ndërtuara ilegalisht në prona publike duhet të rrënohen

Aktuale

Besnik Tahiri: Objektet e ndërtuara ilegalisht në prona publike duhet të rrënohen

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 14:39
Besnik Tahiri

Kuvendi i Kosovës është duke vazhduar seancën plenare për pikat e papërfunduara nga seanca plenare e mbajtur më 10 dhe 24 nëntor.

Njëra ndër pikat që po shqyrtohet tani është projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje.

Shefi i grupit parlamentar nga AAK-ja, Besnik Tahiri, ka kërkuar që të mos amnistohen objektet e ndërtuara në pronat publike.

“A e dini pse ka pasur ndërtime pa leje në prona private, për shkak se nuk ka pasur plan urbanistik dhe për shkak se ka pasur korrupsion. Njerëzit kanë ndërtuar në kohën e tyre në mungesë të rolit të shtetit”.

“Vetëm në Prishtinë ka afro 50 mijë ndërtime pa leje”.

“Nuk duhet të amnistohen njerëzit që kanë ndërtuar në prona publike – ato duhet rrënuar”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat