Duraku: Në çdo pjesë të burgut në Dubravë kishte të vrarë dhe të plagosur

Aktuale

Duraku: Në çdo pjesë të burgut në Dubravë kishte të vrarë dhe të plagosur

Më: 23 maj 2024 Në ora: 00:04
Bylbyl Duraku

Bylbyl Duraku i mbijetuar i masakrës në burgun e Dubravës, ka rrëfyer për ngjarjen që ndodhi më 22 maj të vitit 1999.

Ai ka thënë se pamjet e asaj dite kanë qenë të tmerrshme.

Duraku ka thënë se fusha e sportit të burgut, u kthye në fushë të vdekjes.

“Numri i madh viktimave është bërë në fushën e sportit, por ka pas snajperistë që kanë goditur njerëz. Ka qenë fushë e vdekjes aty”, ka thënë ai.

Duraku ka thënë se në çdo pjesë të burgut kishte të vrarë apo të plagosur.

I mbijetuar i kësaj masakre ka thënë se ndien brengë që nuk kishin mundësi të ndihmonin të plagosurit.

Ai ka treguar se më 24 maj u transferuan në burgun e Lipjanit, ku edhe atje kishte vazhduar maltretimi dhe kushtet ishin tepër të rënda.

Duraku ka thënë pas transformimit në Burgun e Dubravës ishte rrahur e maltretuar ku ishte thyer edhe “nofulla”, ku nuk ka marrë asnjë ndihmë mjekësore.

Mbi 100 shqiptarë u vranë në këtë masakër nga forcat serbe.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat