SHBA nis një program për mbledhjen e provave të krimeve të luftës në Ukrainë

Amerika

SHBA nis një program për mbledhjen e provave të krimeve të luftës në Ukrainë

Më: 17 maj 2022 Në ora: 19:36
Foto ilustrim

Departamenti Amerikan i Shtetit ka njoftuar nisjen e një programi të ri që do t'u mundësojë atyre të kapin dhe analizojnë provat e krimeve të luftës dhe mizorive të tjera të kryera nga forcat ruse në Ukrainë.

Departamenti tha në një deklaratë se Observatori i Konfliktit do të analizonte dhe ruante informacionin e disponueshëm publikisht dhe komercialisht, duke përfshirë imazhet satelitore dhe informacionin e shpërndarë përmes mediave sociale.

Në një deklaratë thuhej: "Observatori i Konfliktit është një demonstrim i mëtejshëm i mbështetjes së palëkundur të Shteteve të Bashkuara për popullin e Ukrainës,

ndërsa ata mbrojnë me guxim vendin dhe lirinë e tyre në përgjigje të luftës së paramenduar, të pajustifikuar dhe të paprovokuar të Presidentit Putin".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat