Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Brazilin jugor ka shkuar në 151

Amerika

Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Brazilin jugor ka shkuar në 151

Më: 18 maj 2024 Në ora: 06:12
Brazil

Rreth 151 njerëz kanë vdekur deri më sot nga fatkeqësia më e keqe klimatike në Brazilin jugor dhe 104 të tjerë mbeten të zhdukur, tha agjencia e Mbrojtjes Civile.

Që kur shirat e rrëmbyeshëm filluan të godasin shtetin më jugor të vendit, Rio Grande do Sul, më 29 prill, përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut kanë lënë rreth 600,000 njerëz të pastrehë.

Në 24 orët e fundit, numri i viktimave fatale u rrit nga 149 në 151, pasi 458 nga 497 qytetet e shtetit po vuanin nga përmbytjet e rënda, duke përfshirë kryeqytetin Porto Alegre, ku lumi Guaiba doli nga shtrati dhe përmbyti pjesën më të madhe të metropolit.

Sipas raportit të fundit të agjencisë së Mbrojtjes Civile, mbi 2.28 milionë banorë janë ndikuar drejtpërdrejt nga fatkeqësia në shtetin, i cili kufizohet me Argjentinën dhe Uruguain, dhe është një qendër e agrobiznesit brazilian, si dhe prodhuesi kryesor i orizit në Amerikën Latine.

Presidenti brazilian Luiz Inacio Lula da Silva vizitoi sërish zonën, duke folur me ata që janë strehuar në strehimore dhe u zotua për më shumë ndihmë për familjet e zhvendosura në mënyrë që ata të blejnë shtëpi të reja.

Qeveria ka ngritur një sekretariat të jashtëzakonshëm në Porto Alegre, i cili ka renditjen e një ministrie, për të koordinuar përpjekjet e ndihmës dhe rimëkëmbjes deri në shkurt 2025.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat