Atletët nga Etiopia dominuan në Maratonën në Paris

Atletika

Nga: K.G. Më: 7 prill 2024 Në ora: 14:40
Mulugeta Uma

Atleti etiopian Mulugeta Uma është fitues i Maratonës në Paris dhe bashkëkombësja e saj Mestavut Fikir ishte më i shpejti në garën e femrave.

Uma garoi në maratonën e saj të katërt, fitoi me një kohë prej dy orë, pesë minuta dhe 33 sekonda.

Ai u shkëput nga atleti i Kenisë, Titus Kipruto, për 2.5 kilometra para vijës së finishit dhe ka arritur fitoren e parë në maratonë me një rekord personal.

Vendin e dytë e zuri Kipruto, e cila ka udhëhequr deri në kilometrin e 35-të, por shënoi rezultatin 2:05.48. Rekordmeni i maratonës së Parisit, Elisha Rotich zuri vendin e tretë me 2:06.54.

Fituesi i vitit të kaluar Abeje Ayana nga Etiopia e përfundoi garën në vendin e nëntë.

Në garën e femrave, Mestavut Fikir nga Etiopia triumfoi në maratonën e parë me 2:20.45 orë, në një sprint para bashkatdhetares Enat Tirusew, që përfundoi garën me 2:20.48 dhe atletja e Kenisë Vivian Cheruiyot zuri vendin e tretë me 2:21.46 orë.