Prodhimi britanik i veturave në tetor në nivelin më të ulët që nga viti 1956

Auto

Prodhimi britanik i veturave në tetor në nivelin më të ulët që nga viti 1956

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 13:04
Britani

Prodhimi britanik i veturave ra me 41 për qind muajin e kaluar në nivelin më të ulët të tetorit që nga viti 1956 pasi mungesa globale e çipave dhe mbyllja e fabrikave goditi sektorin, treguan të dhënat nga Shoqata e Prodhuesve dhe Tregtarëve të Motorëve (SMMT).

Një total prej 64.729 veturash dolën nga linjat e prodhimit britanik, tha organi i industrisë së tregtisë në një deklaratë.

Rënia reflektoi probleme gjithëpërfshirëse globale të zinxhirit të furnizimit dhe mbylljen e përhershme të fabrikës nga Honda në korrik.

Prodhuesi i automjeteve njoftoi në vitin 2019 se do të mbyllte fabrikat e montimit në Swindon, Angli dhe Turqi, ndërsa kompania shtyn drejt elektrifikimit dhe përballet me tendencat në ndryshim në marrëdhëniet tregtare.

Prodhimi i veturave gjatë 10 muajve ishte 721.505 automjete në Britani, me një rënie prej 2.9 për qind në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat