Sipas një studimi, makinat që “drejtojnë veten janë më të sigurta” – përveç në disa raste

Auto

Sipas një studimi, makinat që “drejtojnë veten janë më të sigurta” – përveç në disa raste

Më: 20 qershor 2024 Në ora: 07:13
Foto ilustrim

Sipas një studimi të ri, makinat që drejtojnë vetë janë më të sigurta se ato që drejtohen nga njerëzit, përveç në disa raste.

Automjetet autonome përfshihen në më pak aksidente sesa makinat e drejtuara nga njerëzit, kanë zbuluar studiuesit nga Universiteti i Floridës Qendrore, shkruajnë mediat e huaja.

Megjithatë, megjithëse hulumtimi në përgjithësi tregoi se makinat vetë-drejtuese janë më të sigurta, zbuloi se ato duken më të prirura ndaj aksidenteve në situata specifike.

Kështu, gjatë kushteve si në agim ose muzg, ata kishin më shumë se pesë herë më shumë gjasa për të pasur një aksident sesa një makinë e drejtuar nga njeriu.

Gjithashtu, ndërsa ktheheshin, makinat që drejtonin vetë kishin gati dy herë më shumë gjasa për të pasur një aksident.

Studiuesit, Mohamed Abdel-Aty dhe Shengxuan Ding, krahasuan të dhënat e aksidenteve të mbledhura nga 2,100 automjete autonome dhe 35,133 automjete të drejtuara nga njeriu midis 2016 dhe 2022.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat