Tendencat më të ndjekura por potencialisht të rrezikshme për shëndetin

Dieta

Tendencat më të ndjekura por potencialisht të rrezikshme për shëndetin

Më: 9 prill 2021 Në ora: 14:11
Ilustrim

Çfarë nënkuptohet me një dietë të ekuilibruar? Me pak fjalë, duhet të jetë një dietë që – përveç që na bën të humbasim peshë, nëse ky është qëllimi ynë – duhet të na mbajë edhe të shëndetshëm. Për ta bërë këtë duhet të ushqeheni siç duhet, duke marrë të gjitha ato lëndë ushqyese që ndihmojnë trupin tonë të funksionojë si duhet.

Prandaj, trupi ynë merr ushqimin e duhur kur konsumojmë një larmi të gjerë ushqimesh të pasura me të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për mirëqenien e trupit tonë. Sidoqoftë, ato janë të njohura në internet dhe jo disa dieta që përjashtojnë, plotësisht ose pothuajse, ushqime të caktuara (dhe për këtë arsye ushqyesve). Këtu janë tendencat më të ndjekura dhe potencialisht të rrezikshme për shëndetin.

Dieta detoks

Në dietat më të njohura ka nga ato që përjashtojnë grupe të tëra ushqimesh. Pikërisht për shkak të zgjedhjeve të kufizuara të ushqimit mund të dëshmojmë një humbje të shpejtë të peshës, por a jemi të sigurt se ajo që do të humbasim është yndyra e tepërt? Pjesa më e madhe e kësaj humbje peshe do të vijë nga uji, glikogjeni i ruajtur dhe shumica do të rikuperohet kur të kthehemi në modelet normale të të ngrënit. Disa dieta detoks mund të jenë ekstreme dhe nëse ndiqen për një periudhë të zgjatur kohe, mund të çojnë në mungesa të rrezikshme ushqyese.

Dieta ketogjenike

Dieta ketogjenike është një nga tendencat e momentit në botën e të ushqyerit: një regjim i karakterizuar nga shumë pak karbohidrate, shumë yndyrna dhe proteina të shumta. Me pak fjalë, një dietë që përcakton një përmbysje, të proporcioneve midis makroelementëve të siguruar nga dieta jonë mesdhetare, e cila rekomandon një marrje të karbohidrateve me një vlerë 45-60% të energjisë ditore, të yndyrnave jo më shumë se 35% dhe proteinave me 10-12%.

Dieta Paleo

Një dietë tjetër shumë e njohur është Paleo, në disa nga versionet e saj, kjo dietë kufizon frutat ose perimet për shkak të përmbajtjes së lartë të fruktozës. Bishtajoret dhe drithërat nuk rekomandohen; qumësht dhe produkte qumështi; ushqime të përpunuara ose të paketuara; birrë dhe alkool. Dieta Paleo përjashton ushqimet, mungesa e të cilave mund të lidhet me një mungesë të kalciumit, magnezit ose vitaminës D, dhe si pasojë mund të jetë e dëmshme për shëndetin.

Dieta Dukan

Në dietën Dukan, karbohidratet janë armik. Ky plan për humbjen e peshës është kritikuar nga profesionistë të shëndetit, shumë prej të cilëve besojnë se dieta promovon ushqim të paekuilibruar. Edhe me dietën Dukan ne shohim një përmbysje të plotë të dietës mesdhetare. Kjo dietë në fakt ka ngritur disa kritika nga nutricionistë të shumtë në të gjithë botën. Në përmbledhje, për shumë ekspertë, ulja drastike e karbohidrateve në favor të proteinave nuk është një qasje e shëndetshme për trupin.

Nëse ky regjim me proteina të larta zgjat për disa javë, në mungesë të mbikëqyrjes serioze mjekësore, ekziston rreziku i mbingarkesës së mëlçisë dhe veshkave. Për më tepër, mishi i kuq çon në një rritje të kolesterolit të keq LDL në gjak. Për më tepër, Shoqata Britanike e Dietetikës e ka renditur këtë dietë si dieta më e keqe e të famshmëve të vitit 2011.

Dieta Atkins

Dieta Atkins është e ngjashme me një dietë ketogjenike në atë që thekson konsumin e yndyrës dhe proteinave por kufizon rëndë karbohidratet. Prandaj është një dietë me pak karbohidrate, e cila synon të kënaqë kërkesat e trupit për energji përmes yndyrnave dhe proteinave. Por cilat janë rreziqet shëndetësore?

Siç e kemi përsëritur disa herë, karbohidratet janë thelbësore për shëndetin e organizmit. Për këtë të fundit do të duheshin të paktën 120 gram glukozë çdo ditë për të siguruar funksionimin e duhur të sistemit nervor qendror. Efektet e tjera anësore të mundshme të dietës Atkins mund të jenë kapsllëku, osteoporoza, pagjumësia, hiperkolesterolemia dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat