Në organizim për çlirimin e atdheut ishte një shtytje e madhe e sllatinasëve të komunës së Vitisë edhe në legalitet...

Dokumentare

Në organizim për çlirimin e atdheut ishte një shtytje e madhe e sllatinasëve të komunës së Vitisë edhe në legalitet...

Nga: Sami Arifi Më: 18 maj 2022 Në ora: 19:21
Sami Arifi

Sllatinasitë që nga viti 1945, por edhe shumë më herët, kishin personalitete të shquara atdhetare të cilët për shkak të veprimtarisë së tyre patriotike u dënuan, me gjyqe e pa gjyqe me pushkatime, me dënime të rënda burg nga pushteti serbo-jugosllav dhe bashkëpunëtorët e tyre... Çdo herë ku dëgjohej zëri për lirinë e atdheut sllatinasitë ishin aty me shpirt e mendje gjithnjë të pandalshëm për kauzën e madhe kombëtare...Vetëm pas ngjarjeve të pranverës shqiptare të vitit 1981 sllatinasitë kishin formuar dy shtabe ilegale për veprim kundër pushtuesëve serbo-jugosllav dhe kundër bashkëpunëtorëve të tyre, ata ishin me dhjetëra e dhjetëra veprimtar të çështjes kombëtare të burgosur nga UDB-ja serbo-jugosllave...Gjatë luftës në Kosovë vetëm lagjja e Qosajve pati njëmbëdhjetë luftëtarë të UÇK-së pa i futur edhe dhjetëra e dhjetëra sllatinas që morën pjesë me pushkë në dorë për çlirimin e atdheut, ku, në mesin e tyre pati edhe eprorë me grada të nalta ushtarake si dhe dëshmorë të rënë në luftë për lirinë e atdheut....

-Në këtë shkrim gazetaresk po pasqyroj proçeset legale të zhvilluara të pluralizmit politik përmes zgjedhjeve demokratike të sllatinasëve deri në përfundimin e luftës në Kosovë...

-Krahas proçeseve që zhvilloheshin në qendër të Kosovës në Prishtinë, ishin këto zhvillime të menjëhershme edhe te sllatinasit si në LDK, u zhvillonin aktivitete edhe në pluralizmin e lidjeve të partive tjera politike me qëllimin e caktuar kundër pushtetit okupues serb...

-Populli përnjëherë vërshoi në LDK me shumicë, po edhe në parti tjera, për ta kundërshtuar legalisht rexhimin shtypës serbo-jugosllav...

-Emrimet e para në fshat për formimin e “Këshillit Kordinues të LDK-së” u bënë pa Kuvend të fshatit vetëm përmes propozimeve të masës së gjerë pjesëmarrëse në tubimin e fshatit të sllatinasëve. Me vullnetin dhe kërkesën e bashkëfshatarëve u caktua kryetar i “Këshillit Koordinues të LDK-së” Sami Arifi, ndërsa anëtar të Këshillit u caktuan: Hilmi Azemi, Halil Imeri, Ibrahim Jakupi, Sylejman Qosa, Ekrem Ismajli dhe Afrim Imeri. Pas disa javësh kryesia e “Këshillit Koordinues të LDK-së”, duke parë nevojën për një aktivitet më të ngjeshur, e zgjeruanë kryesinë dhe zgjodhën edhe Daut Azemin dhe Fahrush Rexhepin në “Këshilin Koordinues” të fshatit.

-Meqenëse veprimtaria e LDK-së sa vinte e zgjerohej, kundër veprimeve dhe propagandës së pushtetit okupues serb, ajo (LDK-ja) përkrahej edhe më pothuajse nga të gjithë qytetarët. Kuvendi i parë zgjedhur i LDK-së në Sllatinë të Epërme, përmes Kuvendit të fshatit ishte zgjedhur Sami Arifin, ndërsa anëtar të kryesisë nga ky Kuvend u zgjodhën: Vahedin Azemi, Fafrush Rexhepi, Daut Azemi, Halil Imeri, Ibrahim Jakupi, Ekrem Ismajli, Sylejman Qosa, Sylejman Ajvazi, Afrim Imeri dhe Isuf Abazi. Në Kryesi të LDK-së ishte edhe Vedat Azemi në cilësinë e kryetart të LRDK-së. Pas një kohe meqë kryetari i fshatit Sami Arifi ishte anëtar i kryesisë së parë të degës së LDK-së në Viti, ai ishte me shumë angazhime në degën e LDK-së në Viti, prandaj pa Kuvendin e fshatit, por, vetëm përmes kryesisë së fshatitë të LDK-së u caktua kryetar i dytë i kryesisë së parë Fahrush Rexhepi.

-Përkrahja asnjëherë nuk mungoi nga të burgosurit politikë pavarësisht a ishin të zgjedhur apo jo, ata gjithnë ndihmuan në proceset çlirimtare të atdheut si: Vahedin Azemi, Shyqeri Gjinolli, Nazim Azemi e shumë të tjerë. Kontribut të veçanët në arsim dha drejtori i shkollës fillore “Liria”, Fehmi Imeri, me aktivitetet e tij së bashku me trupin arsimor që tashmë kjo shkollë mbanë emrin e dëshmorit të kombit “Njazi Rexhepi”, Fehmiu dha kontribut edhe në proçeset e pluralizmit politikë...

-Kryetarët e fshatit në Sllatinë të Epërme sipas rënditjes në LDK deri në përfundim të luftës ishin: Sami Arifi, Fahrush Rexhepi, Nazim Azemi, Nexhmedin Arifi, Nexhat Arapi dhe Ibrahim Jakupi. Kontributi i tyre së bashku me kryesitë e LDK-së që i udhëhoqën këta kryetarë me kryesitë dhe anëtarësinë e gjerë të tyre ishte shumëdimensional dhe në fusha të ndryshme...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat