LIVE: Ukraina i jep goditjen e fuqishme ushtrisë së Putinit – ndizen tensionet mes Parisit e Moskës, ja thirrja e Macronit

Evropë

LIVE: Ukraina i jep goditjen e fuqishme ushtrisë së Putinit – ndizen tensionet mes Parisit e Moskës, ja thirrja e Macronit

Nga: Bota sot Më: 8 qershor 2024 Në ora: 07:33 Përditësuar në ora: 20:16 më 08.06.2024
Pamje nga lufta në Ukrainë

Forcat ukrainase përdorin mbi 110 modele të ndryshme të automjeteve që u janë dhënë nga 20 vende

Mbi 110 modele të mjeteve motorike të prodhuara në Ukrainë por edhe nga vende të ndryshme, janë futur në përdorim nga Forcat e Armatosura të Ukrainës që nga fillimi i luftës në mars të vitit 2022.

Në veçanti, 60 lloje të tyre janë adaptuar për përdorim ushtarak gjatë pesë muajve të fundit.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes ka njoftuar se kategoria e veturave ndryshon, nga ato  të blinduara – për terrene malore e deri te motoçikletat për operacione speciale.

Nga këto vetura përfshihen disa që janë prodhuar në 20 vende të ndryshme, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Suedia, Britania e Madhe dhe Italia.

Veturat për terrene malore të prodhuara nga gjigantët japonezë dhe evropianë, janë gjithashtu pjesë e kësaj palete që i janë dhënë ukrainasve për të ndalur agresionin rus. 

Ukraina për herë të parë kryen sulme në Oseti – dronët synojnë objektet ushtarake brenda territorit rus

Dronët ukrainas kanë fluturuar mbi Osetinë e Veriut për herë të parë gjatë luftës.

Distanca është rreth një mijë kilometra larg kufirit ukrainas, gjegjësisht brenda territorit rus, raporton reuters.

Bombarduesit rusë me rreze të gjatë po përdorin këtë fushë ajrore, por duket se ata nuk kanë ngritur ndonjë mbrojtje ajrore serioze për ta mbajtur të sigurt atë.

Në fakt, objektivi ishte një fushë ajrore me aviacion strategjik në Mozdok.

Kreu i rajonit, Sergei Menyailo, tha se janë rrëzuar tre dronë ukrainas, por paraqiti asnjë dëshmi rreth ‘suksesit të forcave ruse’.

Ndryshe, SHBA-ja dhe disa vende evropiane i kanë dhënë dritën jeshile forcave ukrainase të kryejnë sulme brenda territoreve ruse, por objektivat të jenë ushtarake dhe jo civile.

Akuzohet se mblodhi informacion për aktivitetin ushtarak rus, Macron i kërkon Moskës të lirojë shtetasin francez

Presidenti francez, Emmanuel Macron tha se Moska duhet të lirojë Laurent Vinatier nga burgu, pasi ai u burgos të premten me pretendimin se ka mbledhur informacion mbi aktivitetin ushtarak rus.

Një gjykatë në Moskë urdhëroi që Vinatier të mbahej në burg në pritje të hetimeve dhe gjykimit.

Ai u arrestua në kryeqytetin rus të enjten pasi tensionet janë ndezur midis Moskës dhe Parisit pas deklaratave të presidentit francez, Emmanuel Macron për mundësinë e vendosjes së trupave të vendit në Ukrainë.

Autoritetet akuzuan Vinatier për dështimin për t’u regjistruar si “agjent i huaj” ndërsa grumbullonte informacione rreth “aktiviteteve ushtarake dhe ushtarako-teknike” të Rusisë, të cilat mund të përdoren në dëm të sigurisë së vendit.

Ata nuk dhanë detaje të akuzave përtej pretendimit se Vinatier udhëtonte vazhdimisht në Rusi për të mbledhur këtë informacion. Sipas ligjit rus, kjo është një vepër penale e dënueshme deri në pesë vjet burg.

Thellohen ndarjet mbi Ukrainën në Evropën Qendrore

Përpjekja për të vrarë kryeministrin populist të Sllovakisë muajin e kaluar ka nxjerrë në pah ndarjet në Evropën Qendrore, një rajon që është bërë veçanërisht i polarizuar sidmos pas nisjes së agresionit rus në Ukrainë. Ndërkaq, siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Ricardo Marquina, Rusia ka rritur fushatën propagandistike të saj.

Kryeministri sllovak Robert Fico iu drejtua kombit me një mesazh në rrjetet sociale të regjistruar në shtëpinë e tij, pas daljes nga spitali, ku mori trajtim mjekësor pasi u qëllua disa herë me armë. Zoti Fico beson se sulmi ishte për shkak të pikëpamjeve të tij kundër mbështetjes për Ukrainën.

Duke u mbështetur në të dhënat nga sondazhet, analistët thonë se polarizimi midis atyre që mbështesin Ukrainën dhe atyre që janë në anën e Rusisë është rritur tejmase. Kjo nuk vërehet vetëm në rrugët e Sllovakisë, por në shoqëritë në të gjithë Evropën Qendrore.

Një raport, nga organizata sllovake ‘GLOBASEC’, thotë se zgjatja e luftës është arsyeja për uljen e mbështjetjes për Ukrainën në këto vende. 

"Ajo që ka ndodhur është rënia e mbështetjes që ekzistonte në fillim, në vitin 2022. Për shembull, në Poloni, krahasuar me vitin 2022, më pak njerëz e shohin të ardhmen e Ukrainës në BE, NATO ose në të dyja bashkë”, thotë për Zërin e Amerikës një nga bashkë-autorët e raportit, Patrik Szichrle, nga Qendra për Demokraci.

“Këto fushata dezinformuese nuk synojnë realisht të fitojnë zemrat e europianolindorëve, por t'i ngatërrojnë ata, t'i bëjnë të besojnë se Perëndimi nuk është aq i mirë”, thotë për Zërin e Amerikës Dorka Takscy nga Fondi Gjerman Marshall.

Analistët thonë se së bashku me rritjen e fushatave propagandistike në mediat sociale, Rusia vazhdimisht punon për të depërtuar në institucionet jo vetëm të vendeve të Evropës Qendrore, por edhe të Evropës Perëndimore. Së fundmi janë arrestuar spiunë të dyshuar rusë në Gjermani. 

"Ne shohim atë që duket si një aktivizim i programeve të Rusisë për të shtrirë ndikimin e shërbimeve të saj të inteligjencës dhe sigurisë potencialisht për t'u përgatitur për konflikt me Evropën”, thotë për Zërin e Amerikës Keir Giles, nga organizata Chatham House me qendër në Londër.

Nga Riga në Bratislavë, vendet ish-komuniste të Evropës Lindore dhe Qendrore, dikur brenda sferës së ndikimit të Moskës, përballen me trysni në rritje që po i tensionon shoqëritë e tyre. Kjo trysni po po ngre shqetësime për të ardhmen e demokracisë në rajon./VOA

Putin: Rusia po shikon të gjithë skenarët e operacionit special ushtarak

Rusia po shikon të gjithë skenarët e operacionit special ushtarak, tha presidenti rus Vladimir Putin.

Moderatori i seancës plenare të Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petërburgut (SPIEF), Sergej Karaganov, bëri thirrje për veprime më intensive gjatë operacionit special ushtarak ose në prag të retorikës bërthamore më të zhurmshme. “Në një moment, Rusia do të duhet të fillojë të jetë me nxitim,” tha ai. “Pra, ju lutemi mos i injoroni argumentet e mia dhe të miqve të mi.”

“Ne nuk injorojmë asgjë. Ne po shohim të gjithë skenarët,” tha Putin. “Faleminderit për këto rekomandime.”

Forumi Ekonomik Ndërkombëtar i Shën Petersburgut (SPIEF) do të mbahet më 5-8 qershor. Tema e këtij viti do të jetë “Formimi i zonave të reja të rritjes si gur themeli i një bote multipolare”. Ngjarjet e planifikuara përfshijnë takime për bizneset e vogla dhe të mesme, industritë krijuese, Ditën e Rinisë SPIEF, si dhe forumet e Sigurisë së Drogës, SPIEF Academy dhe SPIEF Junior. SPIEF organizohet nga Fondacioni Roscongress. TASS është partneri informativ i ngjarjes.

Ushtria ukrainase: Kontrollojmë pjesën më të madhe të Vovchansk

Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës kontrollojnë pjesën më të madhe të Vovchansk, i cili ndodhet në veri të rajonit të Kharkiv.

Pjesa tjetër e qytetit është nën kontrollin e zjarrit të ushtrisë ukrainase.

Kështu deklaroi zëdhënësi i Grupit të Forcave Operacionale dhe Strategjike “Khortytsia” Nazar Voloshyn në TV ukrainas.

“Pjesa më e madhe e qytetit është nën kontrollin e Forcave të Mbrojtjes, të cilat e mbajnë armikun nën kontrollin e zjarrit, duke u shkaktuar atyre humbje maksimale. Ne po përpiqemi të ecim përpara për të çliruar të gjitha territoret tona”, tha Voloshin.

Franca blindon Ukrainën me avionë luftarakë, çfarë janë Mirage 2000 që mund të ndryshojnë “rregullat e lojës”

Presidenti i Francës i është bashkuar kreut të NATO-s në nxitjen për një ndryshim politikash që mund të ndryshojë kompleksitetin e luftës në Ukrainë, duke lejuar Kievin të godasë bazat ushtarake brenda Rusisë me armë të sofistikuara me rreze të gjatë të ofruara nga partnerët perëndimorë.Çështja nëse do të lejohet Ukraina të godasë objektivat në tokën ruse me armatim të furnizuar nga perëndimi ka qenë një çështje delikate që kur Moska nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt 2022. Udhëheqësit perëndimorë janë larguar kryesisht nga ndërmarrja e hapit sepse rrezikon të provokojë presidentin rus Vladimir Putin, i cili ka paralajmëruar vazhdimisht se përfshirja e drejtpërdrejtë e Perëndimit mund ta vendosë botën në një rrugë drejt konfliktit bërthamor. Megjithatë presidenti francez Emmanuel Macron duket i vendosur.

Vendimi i Francës

Franca planifikon të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë-bombardues Mirage 2000-5 dhe të fillojë trajnimin e pilotëve këtë verë, me raundin e parë të trajnimit të përfunduar deri në fund të vitit, tha të enjten presidenti francez Emmanuel Macron. Parisi thuhet se po mbledh një koalicion me vende të tjera për të furnizuar avionët, të ngjashëm me atë të shumë vendeve të tjera evropiane për të furnizuar forcat ajrore të Ukrainës me avionë luftarakë F-16.Vendimi i Elysee për t'i dorëzuar luftëtarët në Ukrainë, të cilët gjithashtu do të tërhiqen nga vendet të cilave i shiti Franca, ndoshta pas një marrëveshjeje të përshtatshme për t'i zëvendësuar me Rafales, është disi i diskutueshëm si politikisht ashtu edhe nga pikëpamja thjesht ushtarake. Parisi duket se me të vërtetë synon të dorëzojë një numër të caktuar të këtyre avionëve bombardues, nuk dihet ende sa, në Forcën Ajrore të Kievit, pasi pilotët ukrainas tashmë kanë filluar, nga viti 2023, trajnimin bazë në aeroplanin Alpha Jet, të cilin francezët Forca Ajrore përdor për të trajnuar pilotët për luftëtarët e shpejtë të gjeneratës së katërt që ka në shërbim. Nga pikëpamja ushtarake, avioni luftarak Mirage 2000-5 nuk do të ketë aq ndikim sa mund të kishte F-16 , pasi shpërndarja me kalimin e kohës nuk do t'i lejojë ata të kenë një avantazh taktik të menjëhershëm në fushën e betejës.

Çfarë është Mirage 2000?

Mirage 2000 është një avion luftarak me shumë role i prodhuar nga aviacioni francez Dassault i cili bëri fluturimin e tij të parë në 1978 dhe hyri në shërbim në Forcën Ajrore Franceze në 1984. Avioni ka pasur sukses të mirë në eksport pasi është përzgjedhur nga Abu Dhabi, Egjipt, Greqia, India, Peruja, Katari, Tajvani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Versioni 5 i Mirage 2000 është projektuar kryesisht për detyrat e mbrojtjes ajrore, por ka një predispozicion të shkëlqyeshëm për sulmin tokësor: ai përfshin avionikë të avancuar, karakteristika të reja të zjarrit ajër-tokë dhe ajër-ajër në objektiva të shumtë duke përdorur radarin Rdy dhe të reja. sensorë dhe sisteme kontrolli. Dassault Aviation ka prodhuar rreth 600 avionë luftarakë Mirage 2000 në total dhe Armée de l'Air e de l'Espace aktualisht ka 66 Mirage 2000-D (versioni bombardues) dhe 26 Mirage 2000-5F në shërbim.

Plani i Gjermanisë

Veç Francës, edhe Gjermania duket se është duke e marrë seriozisht kërcënimin nga Rusia. “Bild” i Gjermanisë publikoi planin e supozuar të qeverisë së tyre në rast të një konflikti të armatosur në shkallë të gjerë me Rusinë. Sipas tij, forcat aleate të NATO-s do të transferohen nëpërmjet Gjermanisë në krahun lindor të NATO-s. Vetë forcat gjermane të Bundeswehr-it do të jenë gjithashtu në zonë. Plani drejtpërsëdrejti thotë se në rast të një sulmi të njëkohshëm në disa lokacione, shteti nuk do të jetë në gjendje t'i ndihmojë të gjithë, njerëzit do të duhet të jenë të përgatitur për t'u përballur vetë me vështirësitë. Në rast bombardimi, civilët këshillohen të përdorin strehimore, parkingje nëntokësore dhe metro. Autoritetet gjithashtu rezervojnë të drejtën për të evakuuar disa pjesë të vendit, por ndarja e familjes nuk do të lejohet. Siç u tha, spitalet duhet të jenë gati për të pritur një numër të madh pacientësh për një periudhë të gjatë kohore.

Putin përpiqet të fshehë dështimet e flotës ruse, nis stërvitjet ushtarake në Karaibe, ja mesazhi i fshehur për Perëndimin

SHBA ka gjurmuar luftanijet ruse dhe avionët që pritet të mbërrijnë në Karaibe për një stërvitje ushtarake në javët e ardhshme, në një shfaqje ruse të forcës ndërsa tensionet rriten për mbështetjen ushtarake perëndimore për Ukrainën, thanë zyrtarët amerikanë. Anijet gjithashtu pritet të bëjnë thirrje portuale në Venezuelë dhe Kubë, pasi Rusia krijon një prani ushtarake në Hemisferën Perëndimore që zyrtarët e lartë të administratës Biden thanë se ishte e dukshme, por jo shqetësuese. Stërvitja, e cila do të monitorohet nga ushtria amerikane, do të përfshijë një "grusht" anijesh dhe anijesh mbështetëse ruse, thanë të dy zyrtarët.

Nuk është hera e parë që Rusia dërgon anijet e saj në Karaibe. Megjithatë, kjo stërvitje po zhvillohet pasi presidenti rus Vladimir Putin ka sugjeruar se Moska mund të ndërmarrë "hapa asimetrike" diku tjetër në botë në përgjigje të vendimit të Presidentit Joe Biden për të lejuar Ukrainën të përdorë armët e ofruara nga SHBA për të goditur brenda Rusisë për të mbrojtur Kharkivin, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës.

Zyrtarët, të cilët folën me gazetarët në kushte anonimiteti, thanë se stërvitja është "sigurisht" pjesë e një përgjigjeje më të gjerë ruse ndaj mbështetjes së SHBA-së për Ukrainën, por është gjithashtu një përpjekje e Vladimir Putinit për të treguar se flota e tij është ende e aftë për projeksion të fuqisë globale pasi humbi disa anije nga sulmet ukrainase.

Zyrtarët ushtarakë ukrainas thanë në mars se Rusia kishte humbur një të tretën e flotës së saj të Detit të Zi nga sulmet ukrainase gjatë dy viteve të fundit të luftës. Zyrtarët thanë se ata presin që anijet ruse të qëndrojnë në rajon gjatë verës.

Ministri ukrainas: Pjesëmarrja e Kinës në samitin e Zvicrës do të ishte hapi i duhur drejt paqes

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba thotë se pjesëmarrja e Kinës në samitin e paqes do të ishte hapi i duhur për të afruar paqen.

“Pjesëmarrja e Kinës në samitin e paqes do të ishte hapi i duhur për të afruar paqen. Ukraina është në dialog aktiv me Kinën në lidhje me mënyrat për të arritur paqen. Ne e bindim palën kineze se parimi i integritetit territorial është themelor për të dyja vendet tona. Rrjedhimisht, duhet të jetë në qendër të çdo plani rimëkëmbjeje”, shpjegoi Kuleba.

“Ne jemi të bindur se Formula e Paqes është baza që bën të mundur vazhdimin drejt një paqeje të drejtë bazuar në parimin e integritetit territorial dhe respektimit të Kartës së Kombeve të Bashkuara”, tha ministri ukrainas, duke shtuar se “aktualisht midis Ukrainës dhe Kinës ekziston një dialog aktiv për këtë temë.

“Ne iu përgjigjëm publikisht qëndrimit kinez dhe këtë javë në Pekin u zhvilluan konsultimet e para politike midis ministrave të jashtëm të dy vendeve në shumë vite. Ne jemi gjithashtu të bindur se pjesëmarrja e Kinës në samitin e paqes do të ishte hapi i duhur për të afruar paqen dhe për të demonstruar pozicionin vërtet të balancuar të Pekinit për luftën ruso-ukrainase,” shtoi Kuleba.

Shtabi i Përgjithshëm: Rusia ka humbur 517,290 trupa në Ukrainë që nga 24 shkurt 2022

Rusia ka humbur 517,290 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj në shkallë të plotë më 24 shkurt 2022.

Kështu raportoi më 8 qershor Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Ky numër përfshin 1,210 viktima që pësuan forcat ruse gjatë ditës së kaluar.

Sipas raportit, Rusia ka humbur gjithashtu 7,843 tanke, 15,105 automjete luftarake të blinduara, 18,484 automjete dhe tanke karburanti, 13,533 sisteme artilerie, 1,095 sisteme raketash të shumëfishta, 834 sisteme të mbrojtjes ajrore, 357 aeroplanë, 326 helikopterë, 3210, 28 helikopterë, 94, anije dhe një nëndetëse.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat