​Quentin Tarantino sqarohet mbi kontradiktën e tij ndaj Bruce Lee

Filma

​Quentin Tarantino sqarohet mbi kontradiktën e tij ndaj Bruce Lee

Më: 3 korrik 2021 Në ora: 20:49
​Quentin Tarantino sqarohet mbi kontradiktën e tij ndaj Bruce Lee

Quentin Tarantino nuk është i panjohur për polemika, megjithëse botimi i librit të tij Once Upon a Time in Hollywood ka ringjallur një stuhi zjarri mbi përshkrimin dhe pamjen e tij të të ndjerit Bruce Lee.

Once Upon a Time in Hollywood e kthen audiencën në epokën e artë të Hollywood-it në vitin 1969, duke prekur zhanrin perëndimor dhe politikën e aktrimit. Filmi u nominua për disa çmime të Akademisë, përfshirë Filmin më të Mirë, së bashku me fitoren e Aktorit më të Mirë Përkrahës për Brad Pitt, megjithëse filmi nuk ishte imun ndaj mosmarrëveshjeve për portretizimin e saj imagjinar të aktorëve të vdekur në jetën reale nga epoka.

Pas njëherë e një kohë në daljen në Hollywood të vitit 2019, Tarantino ishte në qendër të polemikave kryesore që përfshinin trajtimet e aktorëve Sharon Tate dhe Bruce Lee.

Tarantino përdori vrasjen tragjike të Tate nga familja Manson si një hije që shfaqej mbi komplotin e filmit, megjithëse versioni i tij ishte veçanërisht historia revizioniste; Tate mbijetoi kur personazhet e trilluar Rick Dalton dhe Cliff Booth vranë ndërhyrësit.

Çështja ishte se megjithëse aktorja e Sharon Tate, Margot Robbie ishte faturuar në skuadër, skenat e saj ishin të kufizuara dhe Tate kishte një ndikim të papërfillshëm në histori, pavarësisht fatit të saj të jetës reale që u përdor për të shitur filmin.

Polemika origjinale e Bruce Lee përfshin një mosmarrëveshje me familjen e tij se si portretizimi i Tarantinos e tradhtoi trashëgiminë e tij. Në një intervistë me Wrap në kohën e shfaqjes së filmit, Shannon Lee, vajza e Lee, kritikoi Tarantino për përshkrimin e babait të saj si "një arrogant një ** vrimë plot me ajër të nxehtë".

Ndërsa Tarantino fillimisht mbrojti përshkrimin e filmit të Bruce Lee si një zgjedhje krijuese, ritregimi i romanit i skenës së diskutueshme të luftës Bruce-Cliff është në të vërtetë më e keqe.

Në kapitullin e romanit, Bruce është edhe më arrogant dhe me një përçmim të butë për marifetet, ndërsa Cliff hyn në atë se sa e urren Bruce dhe vazhdimisht e quan "Twinkle Toes". Nuk është çudi që vajza e Bruce Lee, Shannon ishte kaq e zemëruar me portretizimin, veçanërisht duke marrë parasysh intervistat e fundit të Tarantino për romanin që ajo të duket e qëllimshme.

Tarantino u pyet përsëri për skenën e Green Hornet Bruce Lee të OUATIH, këtë herë duke pretenduar se ishte një portretizim i saktë i aktorit. Në një paraqitje në emisionin e Joe Rogan Experience, Tarantino u mbrojt edhe një herë dhe vazhdoi shpifjet e tij për trashëgiminë e Lee, këtë herë me hije racizmi.

Ai pretendoi që amerikanët "e urrenin" Bruce Lee për arrogancën e tij; Bruce Lee, duhet theksuar, ishte amerikan dhe i lindur në San Francisko. Tarantino pastaj shpjegoi sfondin e Cliff Booth si një vrasës i egër dhe hero i Luftës së Dytë Botërore, duke deklaruar se në një unazë të arteve marciale Lee do të fitonte, por në xhungël Booth do ta kishte vrarë Lee.

Tarantino shquhet për polemika që përfshijnë natyrën tepër të hidhur të filmave të tij, që daton që kur audiencat u larguan nga Reservoir Dogs në skenën brutale të prerjes së veshëve, megjithëse mosmarrëveshjet që përfshijnë portretizime fyese të njerëzve në jetën reale janë të ndryshme.

Ndërsa Quentin Tarantino me sa duket kaloi shumë kohë duke punuar me familjen e Sharon Tate për ta përshkruar atë në ekran, ai duhet të kishte punuar më ngushtë me pasurinë e Bruce Lee para se ta akuzonte atë në romanin dhe filmin Once Upon a Time në Hollywood.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat