Pse seriali “Squid Game” po thyen rekordet e shikueshmërisë, dhe është shndërruar në sensacion

Filma

Pse seriali “Squid Game” po thyen rekordet e shikueshmërisë, dhe është shndërruar në sensacion

Më: 6 tetor 2021 Në ora: 21:06
Squid Game

Seriali “Squid Game” është më shumë sesa thjesht një “hit” në Netflix – është gjithashtu shfaqja e preferuar e internetit.

I publikuar më 17 shtator, thrilleri nëntë-episodësh është gati të bëhet shfaqja jo-angleze më e shikuar në Netflix, “tha bashkëthemeluesi i Netflix, Ted Sarandos.

“Ka vetëm nëntë ditë që është publikuar dhe ka një shans shumë të mirë që do të jetë shfaqja jonë më e madhe ndonjëherë,” tha Sarandos muajin e kaluar.

Seriali “Squid Game” është shfaqja numër 1 në dhjetëra vende të botës, përfshirë SHBA, Mbretërinë e Bashkuar dhe Korenë e Jugut.

Julia Alexander, një analiste e lartë e strategjisë në “Parrot Analytics”, tha se është e qartë se seriali “Squid Game” ka qenë një sukses masiv.

Në mediat sociale, përdoruesit nuk mund të ndalojnë së foluri për “Squid Game”, veçanërisht për disa nga lojërat e protagonistëve të saj, të cilat kanë nxitur qindra meme të paharrueshme. Në TikTok, hashtagu “#SquidGame” është parë më shumë se 22.8 miliardë herë.

Ky serial është përhapur për disa arsye: së pari prej argëtimit që ofron; “Njerëzit dëgjojnë për të, njerëzit flasin për të, njerëzit e duan atë, dhe ka një aspekt shumë social në të, i cili ndihmon në rritjen e shikueshmërisë jashtë asaj që ne bëjmë,” tha kreu i televizionit global të Netflix, Bela Bajaria, për Vulture.

Një arsye tjetër që “Squid Game” është bërë një fenomen kaq mbarëbotëror është aksesueshmëria e saj. Seriali është filmuar në gjuhën koreane, por Netflix ofron titra në 37 gjuhë dhe dubla në 34 gjuhë, duke i lejuar ata që nuk preferojnë të lexojnë titrat ta shijojnë atë..

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat