‘Elvis’ në premierë botërore në festivalin e filmit në Kanë

Filma

‘Elvis’ në premierë botërore në festivalin e filmit në Kanë

Më: 16 mars 2022 Në ora: 15:08
Elvis

"Elvis “, i  Baz Luhrmann dhe Tom Hanks, do të ketë premierë botërore në Festivalin e Filmit në Kanë.

Filmi aktualisht ka datën e lansimit më 24 qershor, që do të thotë se nuk mund të hapë festivalin nëse Warner Bros. Pictures nuk vendos ta bëjë atë më 17 maj për të nisur edicionin e 75-të historik, shkruan Variety.

Kanë prezantoi një rregull të ri disa vite më parë që kërkon që çdo film i mbrëmjes së hapjes të shfaqet në të njëjtën ditë në kinematë franceze.

Luhrmann më parë hapi festivalin e Rivierës Franceze me një zhurmë me “Moulin Rouge” në vitin 2001 dhe “The Great Gatsby” në 2013.

Përveç Butler, i cili luan si Mbreti, dhe Hanks, i cili luan si Kol. Tom Parker, menaxheri gjithëpërfshirës i Presley-t, kasti krenohet gjithashtu me Olivia DeJonge dhe Natasha Bassett. Traileri u publikua muajin e kaluar dhe mori bujë pozitive.

Filmi i parë i Luhrmann që nga “The Great Gatsby”, “Elvis” eksploron jetën dhe muzikën e Elvis Presley, parë përmes prizmit të marrëdhënies së tij të ndërlikuar me menaxherin e tij enigmatik.

Historia thellohet në dinamikën komplekse midis Presley-t dhe Parker-it që përfshin mbi 20 vjet, nga ngritja e famës së Presley-t deri te ylli i tij i paparë, në sfondin e peizazhit kulturor në zhvillim dhe humbjes së pafajësisë në Amerikë.

Përzgjedhja Zyrtare e Festivalit të Filmit në Kanë do të zbulohet në një konferencë shtypi në Paris gjatë javës së dytë ose të tretë të prillit.

Festivali do të zhvillohet në 17-28 maj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat