‘Elvis’ në premierë botërore në festivalin e filmit në Kanë

Filma

‘Elvis’ në premierë botërore në festivalin e filmit në Kanë

Më: 16 mars 2022 Në ora: 15:08
Elvis

"Elvis “, i  Baz Luhrmann dhe Tom Hanks, do të ketë premierë botërore në Festivalin e Filmit në Kanë.

Filmi aktualisht ka datën e lansimit më 24 qershor, që do të thotë se nuk mund të hapë festivalin nëse Warner Bros. Pictures nuk vendos ta bëjë atë më 17 maj për të nisur edicionin e 75-të historik, shkruan Variety.

Kanë prezantoi një rregull të ri disa vite më parë që kërkon që çdo film i mbrëmjes së hapjes të shfaqet në të njëjtën ditë në kinematë franceze.

Luhrmann më parë hapi festivalin e Rivierës Franceze me një zhurmë me “Moulin Rouge” në vitin 2001 dhe “The Great Gatsby” në 2013.

Përveç Butler, i cili luan si Mbreti, dhe Hanks, i cili luan si Kol. Tom Parker, menaxheri gjithëpërfshirës i Presley-t, kasti krenohet gjithashtu me Olivia DeJonge dhe Natasha Bassett. Traileri u publikua muajin e kaluar dhe mori bujë pozitive.

Filmi i parë i Luhrmann që nga “The Great Gatsby”, “Elvis” eksploron jetën dhe muzikën e Elvis Presley, parë përmes prizmit të marrëdhënies së tij të ndërlikuar me menaxherin e tij enigmatik.

Historia thellohet në dinamikën komplekse midis Presley-t dhe Parker-it që përfshin mbi 20 vjet, nga ngritja e famës së Presley-t deri te ylli i tij i paparë, në sfondin e peizazhit kulturor në zhvillim dhe humbjes së pafajësisë në Amerikë.

Përzgjedhja Zyrtare e Festivalit të Filmit në Kanë do të zbulohet në një konferencë shtypi në Paris gjatë javës së dytë ose të tretë të prillit.

Festivali do të zhvillohet në 17-28 maj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat