Jeta e Whitney Houston do të bëhet film artistik

Filma

Jeta e Whitney Houston do të bëhet film artistik

Më: 26 mars 2022 Në ora: 08:10
Whitney Houston

Skenaristi i nominuar për Oscar pas “Bohemian Rhapsody” dhe “The Two Popes” është përzgjedhur për të shkruar dhe bashkëprodhuar një film të ri artistik mbi jetën e Whitney Houston.

Anthony McCarten do të bashkojë forcat me pasurinë e Whitney Houston dhe fituesin e çmimit Grammy , Clive Davis, njeriu që nënshkroi yllin në kontratën e saj të parë të regjistrimit, sipas Deadline. Ata janë duke negociuar me Stella Meghie për të drejtuar filmin biografik “I Wanna Dance With Somebody”, raportoi uebfaqja. Meghie ri-tweetoi historinë e Deadline.

Houston vdiq në vitin 2012 në moshën 48-vjeçare, duke u mbytur në vaskën e saj pasi kishte gëlltitur një sasi të madhe kokaine. Pavarësisht një karriere të karakterizuar nga varësia nga droga, ajo mbetet një nga zërat e mëdhenj të R’n’B dhe muzikës popullore në 30 vitet e fundit. Dy dokumentarë të kohëve të fundit kanë hequr mbulesën mbi aspektet më parë tabu të jetës së gruas që mësoi peshoren e saj në një kor të ungjillit në Newark, Nju Xhersi.

“Whitney” dëshmoi se Houston ishte sulmuar seksualisht në rininë e saj nga një kushëri shumë më i madh. Ndërsa “Whitney: Can I Be Me” iu referua lidhjes së dashurisë së këngëtares me një grua tjetër, Robyn Crawford, të cilën ajo e fshehu për pjesën më të madhe të jetës së saj të rritur.

“Unë e di se historia e plotë e Whitney Houston nuk është treguar ende,” tha Davis për Deadline, duke e përshkruar skenarin si “pa ndalime, të pasur muzikore”.

Regjisorja Meghie bëri emër në vitin 2016 me një film debutues të vlerësuar nga kritikët, “Jean of the Joneses” (2016), një komedi familjare me buxhet të ulët. Që atëherë, ajo ka drejtuar tre filma të tjerë artistikë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat