Regjisori i “Morbius” i përgjigjet kritikëve

Filma

Regjisori i “Morbius” i përgjigjet kritikëve

Më: 5 prill 2022 Në ora: 17:22
Filmi “Morbius”

Regjisori i filmit “Morbius” Daniel Espinosa mbetet “krenar” për tendencën e tij të librit komik, pavarësisht se filmi mori komente të shumta nga komente të tmerrshme nga kritikët e filmit.

Filmi me aktorin Jared Leto krenohet me një 17% të vogël në Rotten Tomatoes, duke e bërë atë një nga filmat e Marvelit me vlerësimin më të ulët të publikuar ndonjëherë.

Espinosa u përball me kritikat negative të filmit në një intervistë.

“Kur bëra filmin tim të parë, ishte një film i vogël i quajtur “Babylon Disease”, më kujtohet një ditë që shkova në shtëpi në metro dhe piva disa pije, kështu që isha pak i dehur. Dikush më shtyu në tren dhe më tha, ‘Duhet të të them se çfarë nuk shkon me skenën e dytë në filmin tënd’ dhe unë thashë: ‘Epo, në rregull”, tha Espinosa.

“Kjo që po them është se është një gjë e çuditshme të bësh diçka që është kaq publike,” vazhdoi regjisori.

“Shiko, unë kam shumë urrejtje ndaj vetvetes, kështu që kam shumë kritika për punën time. Unë gjithmonë përpiqem të fokusohem për të qenë më i mirë. Por jam edhe krenarë për atë që bëj. Ka pjesë në të gjithë filmat e mi për të cilat jam vërtet krenare.”

“Morbius” bazohet në librat komikë të krijuar nga Roy Thomas dhe Gil Kane në vitin 1971. Filmi ndjek Michael Morbius (Leto), një biokimist në kërkim të një kure për sëmundjen e tij të rrallë të gjakut.

Kur Michael i injekton vetes gjakun nga lakuriqët e natës vampirësh, kjo i jep atij fuqi të paqëllimshme si jehona dhe një etje të pashuar për gjak.

Kritiku i filmit të Variety Owen Gleiberman ishte një nga disa kritikët e filmit që më së shumti komentoi “Morbius”, duke shkruar në rishikimin e tij.

“I gjithë filmi, i drejtuar nga Daniel Espinosa nga një skenar i Matt Sazama dhe Burk Sharpless, është i përgjithshëm – bezdisshëm, pothuajse në mënyrë të vështirë”, tha ai.

Pavarësisht këtyre kritikave negative, “Morbius” pati një debutim kaq të tillë në arkë me 39.1 milionë dollarë të fituara gjatë fundjavës së hapjes.

Ky fillim në SHBA do të thotë se nuk është e sigurt që filmi kalon shifrën e 100 milionë dollarëve në arkë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat