Ylli i “Squid Game” Lee Jung-jae, debuton si regjisor në filmin “Hunt”

Filma

Ylli i “Squid Game” Lee Jung-jae, debuton si regjisor në filmin “Hunt”

Më: 14 prill 2022 Në ora: 13:06
Lee Jung-jae

Lee Jung-jae , ylli kryesor i serialit hit të Netflix ” Squid Game ” do të jetë në Festivalin e Filmit në Kanë këtë vit me premierën botërore të debutimit të tij të filmit “Hunt”.

Filmi do të prezantohet muajin e ardhshëm në seksionin Midnight Screening të festivalit të Kanës.

“Hunt” është një thriller në gjuhën koreane i viteve 1980, me të cilin Lee u kap pasi rishikoi skenarin.

Roli i tij si një agjent elitar që punon për Agjencinë për Planifikimin e Sigurisë Kombëtare e sheh atë duke gjuajtur për një spiun të Koresë së Veriut dhe duke u bërë gjithnjë e më i vetëdijshëm për të vërtetat e errëta të vendit të tij.

“Vetëm sepse jam duke bërë punën e regjisorit në këtë film nuk do të thotë se do të heq dorë nga aktrimi. Akoma më pëlqen më së miri të aktroj dhe kam ndërmend të fokusohem në këtë”, tha ai.

Lee ka qenë një yll i njohur në Korenë e Jugut që nga fundi i viteve 1990 dhe i tha Variety në tetor se nuk kishte ndryshuar shumë për të dhe se ai nuk po merrte shumë telefonata nga Hollywood.

“Asnjë propozim apo kërkesë nuk më ka ardhur”, tha ai.

“Nëse do të vinte i duhuri, do të isha i lumtur të isha në një prodhim jashtë shtetit. Mund të jetë argëtuese.”

Lee mblodhi çmime të shumta në SHBA, ai mori çmime për aktrim në 28th Screen Actors’ Guild Awards, Critics’ Choice Awards dhe Independent Spirit Awards gjithashtu ai u bë ndër aktorët më të njohur në Kore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat