​Bruce Willis mohon shitjen e të drejtave për fytyrën e tij

Filma

​Bruce Willis mohon shitjen e të drejtave për fytyrën e tij

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 17:37
​Bruce Willis mohon shitjen e të drejtave për fytyrën e tij

Agjenti i Bruce Willis ka mohuar raportimet se ylli i filmit ka shitur të drejtat për fytyrën e tij.

Javën e kaluar, u raportua gjerësisht se Willis, në marrëveshjen e parë të këtij lloji, ia kishte shitur fytyrën një kompanie të quajtur Deepcake.

Megjithatë, një zëdhënës i aktorit i tha BBC-së se ai nuk kishte “asnjë partneritet apo marrëveshje” me kompaninë.

Dhe një përfaqësues i Deepcake tha se vetëm Willis kishte të drejtat për fytyrën e tij.

Willis njoftoi tërheqjen e tij nga aktrimi në mars pasi u diagnostikua me afazi, një çrregullim që ndikon në të folur.

Deepfake përdorë inteligjencën artificiale (AI) dhe teknologjinë e të mësuarit të makinerive për të krijuar video realiste - shpesh të të famshmëve ose politikanëve. Për aktorët që nuk mund të aktrojnë më, teknologjia ka potencialin të ndryshojë lojën.

Më 27 shtator, Daily Mail raportoi se një marrëveshje ishte arritur midis Willis dhe Deepcake.

“Dy herë fituesi i Emmy-t Bruce Willis mund të shfaqet ende në filma pasi ka shitur të drejtat e tij të imazhit për Deepcake”, shkroi gazeta.

"Bruce Willis është bërë ylli i parë i Hollywoodit që ka shitur të drejtat e tij për të lejuar krijimin e një "binjaku digjital" të tij për t'u përdorur në ekran," shkruan gazeta tjetër britanike Telegraph. Por nuk duket se është kështu.

Ajo që është e vërtetë është se një “deepfake” e Bruce Willis u përdor për të krijuar një reklamë për Megafon, një kompani ruse e telekomunikacionit, vitin e kaluar.

Teknologjia e përdorur në reklamë u krijua nga Deepcake, e cila e përshkruan veten si një kompani e AI e specializuar në falsifikime të thella.

Deepcake tha për BBC se kishte punuar ngushtë me ekipin e Willis në reklamë.

"Ajo që ai bëri patjetër është se ai na dha pëlqimin e tij (dhe shumë materiale) për të bërë “binjakun” e tij digjital," thanë ata.

Kompania thotë se ka një bibliotekë unike me njerëz të famshëm, ndikues dhe figura historike me rezolucion të lartë.

Në faqen e saj të internetit, Deepcake promovon punën e saj me një citim të dukshëm nga aktori Willis: "Më pëlqeu saktësia e karakterit tim. Është një mundësi e shkëlqyer për mua që të kthehem pas në kohë”.

"Rrjeti nervor u trajnua mbi përmbajtjen e Die Hard dhe Fifth Element, kështu që karakteri im është i ngjashëm me imazhet e asaj kohe."

Megjithatë, agjenti i Willis tha për BBC, "Ju lutemi ta dini se Bruce nuk ka asnjë partneritet apo marrëveshje me kompaninë Deepcake".

Në një deklaratë nga Deepcake, kompania tha se raportet se kishte blerë të drejtat për fytyrën e Bruce Willis ishin të pasakta.

"Formulimi për të drejtat është i gabuar... Bruce nuk mund t'i shiste askujt asnjë të drejtë, ato janë të tijat si parazgjedhje," tha një përfaqësues i kompanisë.

Konfuzioni thekson se sa e re është kjo teknologji - dhe mungesën e rregullave të qarta rreth saj.

Zëvendësimi i AI duket të jetë një trend në rritje. Aktori i Darth Vader, James Earl Jones së fundmi është tërhequr nga interpretimi i personazhit të famshëm, por zëri i tij ka vazhduar. Respeecher, një firmë tjetër e AI, thuhet se ka përdorur materiale arkivore dhe një algoritëm të pronarit për të përsëritur vokalin Vader.

Këtë verë, Disney publikoi spinoff-in e tij të fundit të Star Wars, Obi-Wan Kenobi. Shfaqja përdori teknologjinë e Respeecher për të riprodhuar fjalimin e Vader dhe madje për ta bërë atë të tingëllojë më i ri.

Zëvendësimi i AI, megjithatë, është i diskutueshëm. Në prill, Equity, sindikata e punëtorëve të arteve interpretuese në Mbretërinë e Bashkuar, nisi fushatën, Stop AI Stealing The Show. Disa janë të shqetësuar se falsifikimet e thella të AI mund t'ua heqin punën aktorëve.

Ka gjithashtu shqetësime se aktorët mund të humbasin kontrollin e fytyrave dhe zërave të tyre.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat