Pse u deshën 64 vjet për të bërë një film Barbie?

Filma

Pse u deshën 64 vjet për të bërë një film Barbie?

Më: 23 korrik 2023 Në ora: 09:11
Filmi Barbie

Barbie është lodra më e njohur në botë që nga debutimi i saj në 1959, ku më pas është kthyer në një elementet kryesor të kulturës si dhe në një pikë kontakti për ikonat e pop-it.

E megjithatë, Barbie-t i është dashur deri në vitin 2023 për të bërë debutimin e saj në filmin live-action. Më 21 korrik, kukulla do të zbukurojë më në fund ekranin e madh. Ndërkohë që ka pasur një numër filmash dhe serish të animuar Barbie në Nickelodeon dhe shërbimet e transmetimit, Barbie do të jetë filmi i parë live-action me kukullën që luan premierë në kinema.

Barbie është qëllimisht një kukull mbi të cilën vajzat mund të projektojnë ëndrrat dhe dëshirat e tyre. Kjo e bën veçanërisht të vështirë krijimin e një historie specifike për filmin.

Këtu është historia se si Barbie arriti në ekranin e madh , dhe pse iu desh kaq shumë kohë që ajo të arrinte këtu.

Shfaqja live-action e vitit 2016 nga Amy Schumernë Comedy Central, nuk u miratua pasi ajo tallte burrat të cilët nuk e shikonin atë si “tërheqëse sa duhet” dhe kompanitë që shfrytëzonin gratë për t’u shitur atyre produkte.

Ishte e vështirë të imagjinohej që Mattel, një kompani që kishte shpenzuar miliona për të ruajtur një imazh të përlyer për kukullën e saj, t’i nënshtrohej humorit të Schumer. Mattel donte që Barbie të frymëzonte. Çdo paraqitje komike në mënyrë të pashmangshme do ta rrëzonte imazhin e kukullës .

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat