​Japonia më në fund do të transmetojë Oppenheimer vitin e ardhshëm

Filma

​Japonia më në fund do të transmetojë Oppenheimer vitin e ardhshëm

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 16:34
Foto ilustrim

Oppenheimer më në fund do të transmetohet në Japoni vitin e ardhshëm pas një reagimi ndaj publicitetit të Barbenheimer, për të cilin kritikët thanë se banalizoi bombardimet atomike të Hiroshimës dhe Nagasakit në Luftën e Dytë Botërore.

Filmi biografik i drejtuar nga Christopher Nolan për pionierin e bombës atomike J. Robert Oppenheimer ka fituar mbi 950 milionë dollarë globalisht që nga hapja e tij në korrik.

Por shumë japonezë u ofenduan nga fushata e marketingut të Barbenheimer që e lidh filmin me Barbie, një tjetër film shumë i suksesshëm që u publikua në të njëjtën kohë, me imazhe të prodhuara nga fansat e yjeve të filmave krahas imazheve të shpërthimeve bërthamore.

Një hashtag #NoBarbenheimer u shfaq në linjë në Japoni në gusht, duke nxitur një kërkim falje nga shpërndarësi i Barbie, Warner Bros, dhe nuk u caktua asnjë datë për publikimin e tij lokal pavarësisht transmetimit në vende të tjera aziatike.

Pas diskutimeve të gjata mbi reagimin e ashpër, filmi tani do të transmetohet në Japoni në vitin 2024, tha distributori i tij lokal Bitters End, duke vënë në dukje se filmi "konsiderohet si një konkurrent kryesor për çmime të ndryshme filmi".

“Tema e filmit ka një rëndësi të madhe dhe ka kuptim të veçantë për japonezët, kështu që vendosëm ta publikojmë në Japoni pas diskutimeve dhe konsideratave të ndryshme,” tha Bitters End. Ai nuk dha një datë specifike.

Hedhja e bombave atomike nga Shtetet e Bashkuara në Hiroshima dhe Nagasaki në fund të Luftës së Dytë Botërore rezultoi në më shumë se 200.000 vdekje.

Kritikët e Oppenheimer, duke përfshirë grupet anti-bërthamore, e kanë akuzuar filmin se ka injoruar tmerrin dhe shkatërrimin e bombardimeve.

Filmi aludon, por nuk tregon në mënyrë eksplicite shkatërrimin e shkaktuar mbi dy qytetet në gusht të vitit 1945.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat