Xhaka përballë zhgënjimit: "Do të isha brutalisht i zhgënjyer edhe në finale"

Më: 10 maj 2024 Në ora: 12:04
GRANIT XHAKA NË INTERVISTË:

Edhe pas 49 ndeshjeve të sezonit, Granit Xhaka me Leverkusenin është i pamposhtur dhe tani është në finalen e Ligës së Evropës.

Për çfarë bëhet fjalë: Çmenduria e Leverkusenit vazhdon.

Në minutën e 90-të +7, Leverkuseni barazoi ndaj Romës.

Kështu që skuadra rreth Granit Xhakës është tani në finalen e Ligës së Evropës.

Pas ndeshjes, kapiteni i kombëtares zbuloi se si ka përjetuar këtë lojë me ulje-ngritje.

Granit Xhaka, i kualifikuar për në finalen e Ligës së Evropës. Urime të përzemërta.

Është e pabesueshme. Ne vërtet mund të jemi shumë krenarë për veten. Ne ishim skuadra shumë më e mirë në të dy ndeshjet, në Romë ashtu edhe në Leverkusen.

Përsëri barazim në minutën e 90-të +7. Çmenduria e Leverkusenit vazhdon. Si e keni përjetuar këtë?

Ne pamë një ekip që jeton, që ka shumë cilësi dhe mentalitet. Ne kemi një dëshirë të palëkundur për të fituar ndeshjet. Sigurisht që kishte shumë emocione në fund.

Gjatë festimeve, pothuajse u shtypët. A keni marrë ende frymë?

Gëzim i madh pas barazimit, stadiumi dridhej, lojtarët festonin.

Unë nuk isha poshtë të gjithëve. Duhet të pyesim më mirë Josip Stanisiçin se si është ai (qesh).

A keni dyshuar ndonjëherë dhe menduar se sot do të humbisnim?

Jo, nuk kam menduar. Në të vërtetë, do të isha shumë i zhgënjyer nëse do të kishim humbur – edhe nëse do të kishim arritur në final.

Sepse atëherë seria e pamposhtur do të ishte thyer në ndeshjen e 49-të.

Po, nuk do të e meritonim. Ne kishim shumë raste të qarta për të shënuar. Ne thjesht nuk donim të humbnim në asnjë mënyrë. 1-2 do të kishte mjaftuar, por ne donim më shumë. Ne nuk u shtruam në tokë ose nuk luajtëm me kohën. Ne donim golin e dytë – dhe për ne është e njëjtë, nëse është minuta e 90-të apo e 97-të, ne gjithmonë japim gjithçka (qesh).

Në një moment ishit 0:2 pas – a keni pasur ndonjë shqetësim në fushë?

Ne nuk ishim jashtë në atë rezultat. Ne thjesht do të kishim shkuar në shtesë. Por gjithashtu kishim vazhdimisht ndërgjegjen se mund të vendosnim ndeshjen me një gol – dhe kishim shumë raste për të shënuar.

A kishit menduar para ndeshjes se do të ishte kaq e ngushtë?

Në fakt jo, por kështu është. Rregulli i vjetër i futbollit. Nëse nuk i shënosh përpara, do t'i marrësh mbrapa.

Ndeshja ishte pjesërisht edhe mjaft ashpër. Si e keni përjetuar këtë?

Kështu njihet mënyra dhe stili italian i lojës. Ajo bën pjesë në futboll. Roma arriti deri në gjysmëfinal me këtë stil.

Në fushë, situata u nxeh disa herë, si këtu mes Xhakës dhe Mancinit.

Në fillim, të tre sulmuesit qendrorë dhe Florian Wirtz ishin në stol. A ju habiti trajneri?

Ne e njohim atë dhe e përjetojmë çdo ditë në stërvitje. Ai e di çfarë bën dhe çfarë bën, e bën pikërisht. Ai ka bërë gjithmonë vendimet e duhura deri më sot.

Në javët e ardhshme do të ketë dorëzimin e trofeut në ligë, finalen e Ligës së Evropës dhe finalen e Kupës së Gjermanisë. Çfarë ju bën kjo?

Nëse jam i sinqertë, unë ende nuk jam atje. Unë jam ende tek gjysmëfinali i fituar, nuk kualifikohesh çdo ditë për në një final dhe duhet të shijojmë momentin. Të dielën vazhdon liga dhe do të bëjmë gjithçka që të mbetemi të pamposhtur.