FFK-ja dërgon ankesë në UEFA për shfaqjen e flamujve nga tifozët serb

Futboll

FFK-ja dërgon ankesë në UEFA për shfaqjen e flamujve nga tifozët serb

Më: 17 qershor 2024 Në ora: 10:30
Foto ilustrim

Federata e Futbollit e Kosovës ka njoftuar përmes një komunikate se ka reaguar edhe zyrtarisht ndaj flamujve dhe thirrjeve raciste nga tifozët serb.

FFK-ja ka bërë me dije se ka dërguar një ankesë në UEFA, për shkak të shfaqjes së flamujve, sloganeve, thirrjeve raciste të serbëve në ndeshjen Serbi – Angli, që u luajt në kuadër të “EURO 2024” mbrëmë.”.

Shtëpia e futbollit kosovar po ashtu shtoi duke thënë se kështu dëshmohet urrejtja e shtetit serb ndaj fqinjëve të saj, duke shtuar më tutje se sjellje të tilla rrezikojnë edhe sigurinë, jo vetëm të Kosovës por edhe rajonit.

Komunikata e plotë:

Federata e Futbollit e Kosovës njofton opinionin se ka reaguar zyrtarisht në UEFA për shkak të shfaqjes së flamujve, sloganeve dhe thirrjeve të tifozëve serbë me mesazhe politike, shoviniste dhe raciste kundër Kosovës, gjatë ndeshjes Serbi – Angli, në kuadër të Euro 2024.

Shfaqja e papenguar e mesazheve dhe thirrjeve të tilla në një event madhështor si Euro 2024 është e pakuptimtë dhe absurde. Përmes thirrjeve të tilla dëshmohet urrejtja e mbjellë në opinionin publik në Serbi ndaj fqinjve të saj.

FFK në ankesën e paraqitur me dëshmitë e nevojshme në UEFA, ka kërkuar masa të rrepta disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë, si recidiviste e rasteve të tilla.

Njëkohësisht, kërkojmë vigjilencë nga organizatori për të evituar shfaqjen e banderolave të tilla në ndeshjet e ardhshme, pasi ato përbëjnë shkelje të rëndë të rregullave të UEFA-së.

Thirrjet kundër shtetit të Kosovës në një event madhor si Euro 2024 janë motivim për grupet nacionaliste dhe kërcënojnë sigurinë, edhe ashtu të brishtë të rajonit.

Federata e Futbollit të Kosovës qëndron fuqishëm në mbrojtje të vlerave të futbollit dhe promovimit të asaj që UEFA përfaqëson: unitet, gjithpërfshirje dhe pasion për lojën e futbollit, por njëherësh me vendosmëri mbron edhe dinjitetin e shtetit, që është krijuar me shumë mund e sakrificë.

I bëjmë thirrje UEFA-së që persona me sjellje dhe filozofi të urrejtjes ndaj një populli dhe shteti tjetër të mos kenë vend në arenat e futbollit.

Futbolli dhe eventet e tilla si Euro 2024 nuk duhet t’u shërbejnë shovinistëve e racistëve për promovim të gjuhës së urrejtjes.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat