Pesha dhe madhësia e përkrenares apo helmetës së Gjergj Kastriotit

Historia

Pesha dhe madhësia e përkrenares apo helmetës së Gjergj Kastriotit

Nga: Gjon Keka Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 19:31
Këtu mund të shihni saktë këtë përshkrim të Helmetës së Gjergj Kastriotit.

Jo vetëm veprat e tij plotë dritë ,emri i tij i admiruar, por edhe reliktet e tij të pëlqyera nga shumë princa e mbretër e bënë Arbërinë me famë e të njohur botërisht.

Në një shkrim para disa vitesh e pata dhënë përshkrimin e saktë të shpatave dhe peshës së tyre të heroit arbëror europian Gjergj Kastrioti që gjenden në Muzeu Historik të Artit në Vjenë.

Tani këtu po jap përshkimin e saktë të Përkrenares apo Helmetes ,peshës dhe madhësisë së saj.

Duhet ditur se Përkrenarja apo Helmeta e Gjergj Kastriotit e cila ishte dhuratë për të,më shumë ka qenë simbol që e ka identifikuar atë se sa që ai ta ketë bartë këtë Helmet në ndonjë betejë.Në fakt Helmeta është përpunuar për t'u mirëmbajtur dhe ka mund të pësoj ndryshime për nga madhësia, gjë që ka mbetë më shumë simbolik e madhe e tij se sa që ajo mund të vendoset në kokë për shkak të madhësisë së vogël.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat