Ku qëndron lidhja e Trojanëve me Welsianët (Cumry)?

Historia

Ku qëndron lidhja e Trojanëve me Welsianët (Cumry)?

Nga: Fahri Xharra Më: 23 janar 2022 Në ora: 23:06
Fahri Xharra

Gjuha e folur në Britani kur erdhën romakët zakonisht konsiderohet të ketë qenë Uellsishtja e lashtë ose Kumrik ( Cymry ), por provat po shtohen që mund të mos ketë qenë kështu. Uellsishtja e lashtë dhe gjuhët e tjera të lidhura 'kelte' si uellsishtja ose kornishishtja padyshim që do të fliteshin në Britani dhe ndoshta më gjerësisht gjeografikisht se tani, megjithatë ka të ngjarë që gjuha kryesore, të paktën në atë që është Anglia e sotme, ishte një formë shumë e hershme e Anglishtes e vjetër dhe aspak Uellsisht.

Duket se gjuha Uellsiane ka qenë në Britani që nga kohërat e lashta dhe dikur ndoshta ka pasur ndikim mbi pjesën më të madhe të Britanisë. Në zonat anglishtfolëse, gjurmët e kësaj mund të shihen ende në emrat e vendeve, por shembujt janë të rrallë. Në Londër ekziston 'tot' ose 'toot' e Tothill Street (dhe më e lashta Tothill Fields) në Westminster. Një formë e Uellsit të lashtë ndoshta erdhi në Britani me minatorët e hershëm rreth tetë mijë vjet më parë, ata duket se janë vendosur kryesisht në vendet më shkëmborë në perëndim të Britanisë ku rrembat e xehes ishin afër sipërfaqes dhe ku ngrohja relative e Rrjedha e Gjirit do të kishte qenë më e theksuar. Nuk është e paarsyeshme të supozohet se në fillim mineralet dhe madje edhe metalet si ari mund të ishin shtrirë në sipërfaqe duke qenë të gërryer nga shkëmbinjtë. Mund të ketë pasur lehtësisht një lloj ari dhe Britania duket se është bërë relativisht e begatë në këtë kohë, duke gjykuar nga monumentet e shumta prej guri etj, të paktën në perëndim të ishullit. Megjithatë, minierat nuk janë të qëndrueshme, ata do të duhej të kishin gërmuar më thellë , sepse gjetja siperfaqsore do të mbaronte (përfundimisht) .

Pastaj rreth gjashtë mijë vjet më parë fermerët e parë të duhur erdhën në Britani (ose të paktën kultura e tyre erdhën) dhe me ta ndoshta gjuha proto angleze, megjithëse ka periudha të tjera të mundshme kur kjo mund të ketë ndodhur. Konsensusi duket se është se anglishtja ishte gjuha e fermerëve të hershëm në Anadoll ose Turqinë moderne ( Pellazgjia e Azisë së Vogël fxh) dhe se ajo u përhap me fermerët .Duket e mundur duke pasur parasysh lashtësinë e dukshme të emrave të vendeve në pjesët anglishtfolëse të Britanisë që janë kaq të vjetra, kuptimet e tyre kanë humbur.

Image
Harta

Megjithatë grupi i njerëzve që ndoshta kanë qenë më me ndikim se kushdo tjetër në kulturën e Britanisë ishin Princi Brutus Trojan dhe pasuesit e tij, ata jo vetëm që paralajmëruan në epokën e hekurit, por i dhanë Britanisë emrin e saj, si dhe dalluesin " shahu' modelet e fushës 'keltike'. Si trojanë ata do të kishin ardhur fillimisht nga zona e duhur ku supozohej se kishte filluar edhe bujqësia dhe gjuha angleze - Azia e Vogël ose Anadolli, dhe ishin fqinjë të Hitejve. Kronikat britanike hyjnë në detaje se ku filloi migrimi i tyre dhe duke përdorur Google Earth dhe burime të tjera është e qartë se pjesa më e madhe e atyre që kanë bërë migrimin kanë ardhur nga zona që është tani në Greqinë veriore pranë kufirit me Shqipërinë. Shpesh supozohet se trojanët që jetonin këtu ishin trojanë të robëruar të kapur pas rënies së Trojës, por është një rrugë shumë e gjatë nga Troja për të marrë robër dhe as nuk mund të ishin marrë në një marshim të detyruar pasi varkat ose anijet do të ishin të nevojshme. për t'i transportuar me traget nëpër Dardanelet ose Hellesport. Ajo që nuk përmendet në kronikat, por u shton atyre besim më të madh është fakti se në këtë rajon ka një Trojë të vogël, Filliatët e sotëm që mund të jetë edhe më e vjetër se Troja në Azinë e Vogël. Duket shumë më e mundshme që këta trojanë të ishin atje sepse ishte atdheu i tyre i lashtë dhe ishin skllavëruar vetëm pas (ose gjatë) Rënies së Trojës. (Pra flet për Filatin e Çamerisë fxh)

Image
Harta

LA Waddell e mbulon këtë me vëzhgimin i tij se lumenjtë në Britaninë jugore, përfshirë Thamesin, ku një emër i mëparshëm për Thames supozohet të ketë qenë Avon, ai gjithashtu tregon se migrimi duhet të ketë qenë nga Trojanët vendas në Greqinë veriore ( Shqiperisë Jugore fxh ), sepse ata do të dëshironin t'i riemërtonin lumenjtë sipas vendit të robërimit të tyre? Sikur shumica e tyre të kishin ardhur nga Troja e rënë në Azinë e Vogël, a nuk do të kishin përdorur emrat e lumenjve nga atje si Scamander?

Image
Harta

Të gjithë ekspertët bien dakord se ka ngjashmëri shumë të madhe midis gjuhës angleze dhe gjermane dhe merrej si e mirëqenë se ajo ishte sjellë në Britani nga saksonët, por po sikur të ishte anasjelltas që gjermanishtja u fut nga trojanët? Kronikat gjermane pretendojnë se një numër qytetesh të lashta gjermane u themeluan nga trojanët (shih hartën më poshtë) dhe fisi Sicambri, ose të paktën ai që duket të ketë qenë qyteti i tyre origjinal, Sicambria (shih FOLIO XXXVII recto dhe FOLIO XXXIX recto) e kanë prejardhjen nga trojanët dhe konsiderohen si popull gjermanik. Kronikat britanike flasin për një kolonizim britanik/trojan të Gjermanisë rreth një shekull pas mbërritjes së Brutusit në Britani. Ndoshta prova më bindëse është ngjashmëria midis anglishtes dhe hititëve të lashtë, siç e bën të qartë LA Waddell.

Por përsëri për gjuhën e lashtë Uellsiane që është gjëja më e jashtëzakonshme, është jashtëzakonisht e lashtë dhe është, ose duket të jetë, baza e shumë gjuhëve të lashta, duke përfshirë hebraishten, sanskriten dhe hieroglifet egjiptiane. ( Këtu tingllon diçka, që autori nuk do ta thotë- pellazgjishtja fxh ) Ajo është gjithashtu një gjuhë artificiale që nuk evoluon, për shembull për shumicën e njerëzve sot Shekspiri është i vështirë për t'u kuptuar pasi gjuha angleze ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme që atëherë, jo aq sa Uellsishtja e lashtë nuk ka ndryshuar aspak gjatë një periudhe shumë më të gjatë. Është pothuajse sikur kuptimi i çdo fjale të ishte 'trekëndëshuar' me kuptime të tjera për t'u siguruar që nuk kishte 'rrëshqitje' në kuptim, për shembull emri i lashtë për Britaninë, Albion ndoshta rrjedh nga Albioni 'gjigant' që pushtoi Britaninë në kohët e lashta dhe gjithashtu nga shkëmbinjtë e bardhë të Doverit dhe ndoshta një kuptim tjetër (i humbur), pasi Druidëve u pëlqente të gruponin gjërat në treshe për të ndihmuar kujtesën. Në të vërtetë, është pohuar se ka kaq shumë "lojëra lojërash" në gjuhën uellsiane (mjerisht jo qesharake) sa që shanset që kjo të jetë aksidentale janë një në një miliard.

Pra, Uellsishtja e lashtë duket se ka qenë një gjuhë artificiale ndoshta si Esperanto, por shumë, shumë më e vjetër dhe gjithçka tregon se është gjuha origjinale universale që është folur deri në Kullën e Babelit ose ndarjen e Gjuhëve siç njihet ndryshe. ( E shihni , që po del nga dalë e vërteta fxh ) Gjuha origjinale nuk humbi, por u vjetërua, por vazhdoi të flitej nga 'të pashpirtët', 'keltë' dhe u bë baza e gjuhëve 'kelte'. Irlandishtja e lashtë edhe pse e ngjashme me uellsishten është në fakt një gjuhë tjetër dhe thuhet se rrjedh nga 72 dialekte të gjuhës origjinale të 'humbur'. Një gjuhë e tillë që nuk evoluon do të kishte qenë mjeti i përsosur për regjistrimin e historive dhe traditave të tyre gojore.

Ekziston një e dhënë për datën relative të Uellsit në Britani, Druidët duket se e kanë folur atë, ata duket se kanë vazhduar ta flasin atë në të njëjtën mënyrë si priftërinjtë katolikë romakë vazhduan të përdorin latinishten e kishës. Ata shqiptuan sloganin "E vërteta kundër botës!" në gjuhën Uellsisht gjatë shkatërrimit të tyre përfundimtar nga romakët në Anglesey. Brutus Trojani i'trashëgoi' Druidët pasi sipas Holinshed ata u shpikën nga mbreti kelt Druis i cili është afërsisht bashkëkohës me Nimrodin, një nga nxitësit e Kullës së Babelit sipas kronikave gjermane. Nëse uellsishtja ishte gjuha universale në atë kohë, atëherë ajo do të kishte qenë gjuha e shumicës së popujve që jetonin në Lindjen e Mesme dhe ishte gjuha e përhapur nga kolonizimi i tyre i Britanisë dhe pjesëve të tjera të Evropës. ( Pra pellazgjishtja ! fxh )

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat