Punëtorja e Muzeut që ishte bërë mbretëreshë e shqiptarëve

Historia

Punëtorja e Muzeut që ishte bërë mbretëreshë e shqiptarëve

Më: 26 janar 2022 Në ora: 07:56
Arkiv

Gazetat e Budapestit më 26 janar 1938, njoftuan se Kontesha Geraldine Apponyi pritet të fejohet me Mbretin e shqiptarëve, Ahmet Zogu (43).

Të nesërmen, oborri mbretëror shqiptar e konfirmoi këtë lajm. Kontesha 22- vjeçare, bija e kontit të ndjerë Gyula Apponyi, ish-oficer hungarez dhe e Virginia Stewart, bija e një diplomati amerikan, ishte katolike dhe punonte në Muzeun Kombëtar të Budapestit kundrejt një pagese të vogël.

Lajmi botohet pasi Zogu dhe Geraldine e kishin pëlqyer njëri-tjetrin. Geraldine ishte takuar me mbretin Zog në dhjetor 1937, me ndërmjetësimin e motrës së monarkut.

Geraldine shkoi në Shqipëri dhe brenda disa ditësh çifti u fejua. E njohur si Trëndafili i Bardhë i Hungarisë, në prag të martesës, Geraldine u ngrit në statusin mbretëror si Princesha Geraldine e Shqipërisë.

Ajo u bë mbretëreshë e shqiptarëve dhe deri në fund ndau fatin e të shoqit, në ditë të mira e të vështira. Pas vdekjes së Zogut, Geraldine preferoi të njihej si Nëna Mbretëreshë.

Në qershor 2002, ajo kthehet nga Afrika Jugore për të jetuar në Shqipëri, ku edhe vdiq më 22 tetor 2002.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat