​Ja si u krijua Shërbimi Sekret në ShBA

Historia

​Ja si u krijua Shërbimi Sekret në ShBA

Më: 3 qershor 2022 Në ora: 07:27
Foto ilustrim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 3 qershor të vitit 1865, krijohet Shërbimi Sekret.

Ndërkohë që 1/3 e monedhave në qarkullim në atë kohë ishin të falsifikuara.

Shërbimi Sekret u krijua për të kapur falsifikatorët.

Ndërsa, sot ky shërbim është përgjegjës edhe për ruajtjen e presidentit të Shteteve të Bashkuara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat