Imazhi i Mirditës,në vitin 1877

Historia

Imazhi i Mirditës,në vitin 1877

Nga: Gjon Keka Më: 12 qershor 2022 Në ora: 16:18
Foto ilustrim-Mirdita 1877

Një imazh i Mirditës së vitit 1877(L.i.J.u.nr.1776,viti 1877), ku shihet shefi mirditor i cili inspekton fshatrat malore.

Historikisht dihet që vetëm Mirditorët pas vdekjes së Gjergj Kastriotit kanë patur një lloj pavarësie dhe kanë ruajtur traditat kombëtare e shpirtërore të vendit.
Shumë kronist, autor dhe studiues europian e kanë nënvizuar këtë fakt se :"Gjergj Kastrioti- Skënderbeu ,respektivisht familja fisnore e Kastriotëve ishte nga Mirdita."


Duhet ditur edhe këtë se Gjergj Kastrioti ushtarët më të talentuar të cilët i kishte aftësuar ai vetë ishin Mirditorët e tij.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat