​Kërcimtarë të lashtë e muzikantë terakote u zbuluan në Kinë

Historia

​Kërcimtarë të lashtë e muzikantë terakote u zbuluan në Kinë

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 21:09
Foto ilustrim nga vendi i ngjarjes

Arkeologët kinezë së fundmi zbuluan një grup të madh figurash terakote nga një varr në një grup që daton nga dinastia Veriore Wei (386-534) në Datong, provincën Shanxi.

Në varrin 113 u gjetën sende të shumta varrimi, kryesisht figura prej balte, të cilat përmbanin dhjetëra objekte varrimi.

Figurat drejtohen nga kalorës qeramikë. Pas tyre është një rrethim i plotë punëtorësh, kafshësh, objektesh të jetës së përditshme, karroca demash dhe 10 figura Hu, muzikantë, akrobatë dhe kërcimtarë të postuar në forma dinamike.

Sipas ekspertëve, gjetja e fundit arkeologjike ofron të dhëna të reja për studimin e jetës shoqërore të dinastisë, veshjeve etnike dhe zakoneve funerale.

Në një karakter tipik Verior Wei Hu, sytë e lojtarit janë të thellë dhe të gjerë, dhe hunda është e shkurtër dhe e lartë.

Ata veshin rroba me qafë të rrumbullakët dhe mëngë të ngushta. Pjesa e poshtme e mantelit ka të çara për të zbuluar çizmet e artistëve.

Ansambli i tre muzikantëve është veçanërisht i mrekullueshëm. Ata ishin ulur të gjithë, të veshur me kapele të gjata me një kreshtë në formë kryqi përpara dhe mbrapa. Kapela është e lidhur në pjesën e pasme të kokës dhe një skaj i vogël mbulon pjesën e pasme të qafës poshtë kravatës së kapelës.

Reliktet tregojnë se pronarët e varreve i përkisnin klasës së lartë. Kostumet e muzikanteve femra demonstrojnë integrimin e periudhës së kulturës kombëtare dhe zhvillimin e kostumeve.

Nga viti 398 deri në 494, Pingcheng (Datong i sotëm) ishte kryeqyteti i dinastisë Veriore Wei.

Thatësira, zitë e përsëritura të bukës dhe inkursionet nga Rouran Khaganate proto-mongolike në veri e detyruan perandorin Xiaowen të zhvendoste kryeqytetin në Luoyang në vitin 494 pas Krishtit, pavarësisht nga protestat e oborrit të tij.

Ndryshe nga Pingcheng, i cili ishte në stepën nomade, Luoyang kishte qenë kryeqyteti për disa dinastitë sunduese që datonin mijëra vjet më parë, dhe zona e pellgut të Lumit të Verdhë ishte vendosur dhe kultivuar gjerësisht.

Ajo mbeti një qendër administrative rajonale deri në vitet 520, por popullsia dhe prosperiteti i saj ranë me shpejtësi si rezultat i zhvendosjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat