Kërcënimet e Vuçiqit, tensionet në veri/ Flet deputetja e LVV-së – ka këtë porosi edhe për opozitën!

Intervista

Kërcënimet e Vuçiqit, tensionet në veri/ Flet deputetja e LVV-së – ka këtë porosi edhe për opozitën!

Majlinda Haziri Nga Majlinda Haziri Më 11 prill 2024 Në ora: 18:43
Arijeta Rexhepi

Në një intervistë ekskluzive për “Bota sot”, për zhvillimet e fundit në vend ka folur deputetja nga radhët e LVV, Arijeta Rexhepi.

Deputetja bëri një përmbledhje të arriturave nga qeveria Kurti II, duke filluar nga liberalizimi i vizave e deri tek aplikimi në Këshillin e Evropës.

Sipas saj, të arriturat e qeverisë aktuale janë pozitive në krahasim me ato të qeverive të kaluara të cilat kanë qenë të zhytyra në korrupsion dhe krim të organizuar.

Ndërsa e pyetur për një marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë, ajo thotë që është kjo e fundit e cila nuk pranon të nënshkruhet një marrëveshje.

Në bisedë e sipër Rexhepi bëri të ditur se Vuçiq po vazhdon të ndjek politikën e Millosheviçit për një luftë tjetër, mirëpo që e njëjta nuk do të ndodhë siç nuk pati sukses as sulmi në Banjskë.

Në fund, deputetja për zgjedhje të mundshme thotë se opozita nuk është e gatshme për to.

Intervista e plotë

“Bota sot”: Si e shihni situatën politike në vend?

Arijeta Rexhepi: Republika e Kosovës po njeh zhvillimin më të madh ndonjëherë të faktuar e dëshmuar dhe nga raportet e ndryshme e serioze ndërkombëtare. Vizat u liberalizuan, u bë aplikimi për anëtarësim në BE, po ecet drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës, po konstatohet rritje ekonomike dhe e investimeve, rritje e punësimit e kështu me radhë. Stabiliteti institucional ka sjellë dhe stabilitet në jetën politike e shoqërore të vendit. Ndryshimi është drastik e madhor krahasuar me qeveritë e mëhershme, ku buxheti i shtetit keqpërdorej e shteti ishte i zhytur në korrupsion e krimi i organizuar lulëzonte veçanërisht në veri të vendit.

“Bota sot”: Ngjarje të rëndësishme po e shoqërojnë Kosovën, së fundmi si e keni parë bojkotimin e votimeve në veri nga Lista Serbe? A po vazhdon të dirigjohet nga Vuçiqi për planet ‘djallëzore’?

Arijeta Rexhepi: Lista Serbe e kontrolluar nga Beogradi zyrtar, në vazhdimësi po i ndërron qëndrimet e saj. Ata po dëshmojnë se nuk e kanë fare prioritet interesin e qytetarëve, por mbrojtjen e krimit të organizuar e fuqisë së krijuar përgjatë shumë viteve, e cila tashmë po bie çdo ditë e më shumë. Edhe i tërhoqën kryetarët e komunave, edhe nuk donin zgjedhje. Pastaj kërkuan zgjedhje me kushte, e më vonë i ndërruan dhe kushtet. Më vonë donin prapë zgjedhje dhe i mblodhën firmat. Tash s'po duan as t'i shkarkojnë kryetarët, as të ketë zgjedhje. Lista Serbe e ka humbur busullën e orientimit dhe po demaskohet çdo ditë e më shumë, ashtu siç edhe vetë Beogradi zyrtar.

“Bota sot”: Para një viti Kosova dhe Serbia arritën në Bruksel një marrëveshje dhe më pas në Ohër u pajtuan për hollësitë e zbatimit të marrëveshjes, por kjo marrëveshje ende nuk po zbatohet. Ju personalisht, pritni përparim në zbatimin e marrëveshjes, apo më shumë jeni skeptike?

Arijeta Rexhepi: Për sa kohë që Serbia e refuzon marrëveshjen, vështirë të ecet para në këtë proces. Pesë herë u refuzua nënshkrimi, verbalisht presidenti i Serbisë thoshte se nuk e ka pranuar marrëveshjen, se ka vija të kuqe e gjëra me të cilat nuk pajtohen, e këtë e dokumentuan me letrën e ish-kryeministres Brnabiq në dhjetor 2023, ku praktikisht thuhej se nuk ka marrëveshje. Kemi njërën palë, Kosovën, e cila e ka pranuar atë dhe do që të vazhdohet tutje me zbatim, dhe Serbinë që në vazhdimësi po e refuzon. BE-ja duhet të ketë reagim më të qartë e më të prerë ndaj shkeljeve e refuzimit të Serbisë në lidhje me Marrëveshjen Bazike dhe Aneksin Implementues.

“Bota sot”: Duke qenë tek marrëveshjet, Asociacioni po mbetët kërkesë e kahmotshme për Kosovën. Si do të jetë përgjigjja e Qeverisë karshi kësaj trysnie?

Arijeta Rexhepi: Marrëveshja Bazike dhe Aneksi Implementues, nuk janë marrëveshje për asociacionin. Marrëveshja ka nene e obligime të cilat duhet të zbatohen nga të gjitha palët në plotni, e logjikisht duhet të ecet në mënyrë paralele me to. Marrëveshjet s'mund të kenë parakushte, apo që një nen të jetë më i rëndësishëm se një tjetër. Refuzimi i marrëveshjes nga Serbia, e pamundëson aktualisht ecjen para në zbatim, përmes një plani të qartë i cili duhet të jetë i drejtë për palët dhe i balancuar.

“Bota sot”: Çështja e dinarit gjithashtu mbetët temë diskutimi. Të gjithë e dimë se në Kosovë, valutë zyrtare është Euro. Ju si e shihni zgjidhjen e kësaj problematike?

Arijeta Rexhepi: Nuk ekziston e ashtëquajtura "çështja e dinarit". Rregullorja e BQK-së, nuk e përmend fare dinarin. Në Bruksel, nuk po diskutohet për dinarin, e as për përmbajtjen e rregullores së BQK-së. Ajo çfarë trajtohet e duhet të gjejë zgjidhje, është forma se si në mënyrë transparente Serbia e dërgon mbështetjen financiare për serbët e Kosovës. Zgjidhja mesa duket mund të gjendet shumë lehtë, veç nëse Serbia është e gatshme t'i bëjë këto transfere në mënyrë transparente. Mesa po shihet, ata nuk e duan këtë gjë, nuk i kanë prioritet qytetarët apo mbështetjen financiare të tyre, sepse këtë e kanë përdorur veçse si mjet për të financuar aktivitetet e tyre ilegale në veri, përmes thasëve me dinarë e entiteve ilegale. Kjo gjë nuk mund të ndodhë më.

“Bota sot”: Ndër të tjera Vuçiq ka pothuajse çdo ditë që kërcënon Kosovën për luftë. A shihni ndonjë rrezik për sigurinë e Kosovës?

Arijeta Rexhepi: Serbia është fatkeqësisht një vend i udhëhequr nga një autokrat, që ëndërron, imagjinon e glorifikon të kaluarën. Para disa vitesh, thoshte për Millosheviqin se qëllimet i kishte të mira, por mjetet e gabuara. Pra po tregon haptazi që nuk ka ndërruar forma, por mënyra se si i ndjek politikat e Millosheviqit. Sulmi i Banjskës dhe përfshirja e institucioneve të sigurisë serbe në këtë akt agresioni, veçse dëshmoi qasjen e Vuçiqit. Por Republika e Kosovës i bëri ballë atij sulmi me profesionalizëm të lartë, i cili u vlerësua dhe u çmua dhe nga ndërkombëtarët. Sulmet e tilla duhet me patjetër të dënohen më ashpërsisht, në mënyrë që të njëjtat të mos përsëriten.

Bota sot”: Tash e një kohë po përflitet për zgjedhje të parakoshme, ku opozita po kërkon me ngulm rrëzimin apo dorëheqjen e qeverisë. Si e keni parë ju këtë gjë? Sa është LVV e gatshme për zgjedhje të reja?

Arijeta Rexhepi: Një qeveri që punon mirë, nuk ka pse të dorëhiqet. Kryeministri Kurti e ka bërë së fundmi dhe ofertën e tij kundrejt opozitës. Nëse opozita do zgjedhje, ajo mund ta ndjekë rrugën që çon aty. Por po dëshmojnë që nuk janë të gatshëm për këtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat