Disa këshilla praktike për ata që vuajnë nga migrena

Këshilla mjekësore

Disa këshilla praktike për ata që vuajnë nga migrena

Më: 28 janar 2021 Në ora: 15:47
Foto ilustrim

Migrena mund të shkaktojë dhimbje aq të forta, saqë vetëm ata që e kanë provuar mund ta kuptojnë vërtet. 

Ta lehtësoheni atë është jashtëzakonisht e vështirë, dhe shumë herë, mënyrat e ndryshme nuk funksionojnë.

Por më poshtë keni  disa këshilla të pazakonta për trajtimin e migrenës. 

Nëse keni provuar gjithçka dhe asgjë nuk ka funksionuar, çfarë duhet të humbni duke provuar edhe disa mjete shërimi?

Bëni një smoothie 100% natyral.

Përveç shërimit të migrenës, ajo do të bëjë shumë mirë për pjesën tjetër të trupit tuaj.

Ndryshoni shtratin.

Nëse një migrenë ju sulmon menjëherë kur zgjoheni dhe nuk ju lë derisa të ngriheni nga shtrati, nuk është rastësi. Shtrati mund të jetë fajtori. 

Duket se kur është bërë nga akrilik ose poliestër, ai lëshon një lloj të caktuar të gazit që shkakton alergji, duke përfshirë dhimbje koke.

Vozisni me dritaret e hapura.

Disa ambiente të brendshme të veturave lëshojnë gazra të tilla si xileni, benzeni dhe acetoni, të cilat mund të shkaktojnë migrenë, stres dhe përgjumje.

 Kjo është arsyeja pse ne rekomandojmë hapjen e dritareve për të lejuar qarkullimin e ajrit dhe ikjen e gazit.

Mbani një laps midis dhëmbëve.

Kur migrena na sulmon, ne priremi të shtrëngojmë nofullat, gjë që e përkeqëson situatën. 

Vendosni një laps midis dhëmbëve në mënyrë që nofulla juaj të relaksohet dhe dhimbja të ulet.

Vendosni një lëvore bananeje në ballë.

Merrni një lëvore të pastër bananeje dhe fërkoni pak alkool mbi të. 

Shtrihuni, vendoseni në ballë, lidheni atë me garzë dhe lëreni atje për gjysmë ore. Lëvorja do të thithë toksinat e grumbulluara dhe do të lehtësojë migrenën.

 A guxoni ta provoni?

Pini kripë në lëng limoni.

Kripa ka shumë veti që forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe ekuilibrojnë substancat në trupin tuaj. 

Me këtë recetë të thjeshtë mund të luftoni migrenën: Shtoni një lugë çaji kripë në gjysmë gote me lëng limoni dhe pini përzierjen. 

Është e thjeshtë, por shumë efektive.

Shtypni dorën aty ku takohen gishti i madh dhe gishti tregues.

Kjo është një pikë akupresure që ndihmon në lehtësimin e migrenës. 

Ju duhet ta shtypni fort këtë vend dhe kjo do t'ju relaksojë dhe do të përmirësojë qarkullimin tuaj. 

Provoni gjithashtu ta masazhoni këtë pikë ose ta prekni shpejt, duke gjeneruar fërkime.

Provoni yoga.

Ndoshta zgjidhja e dhimbjes tuaj është të trajtoni shkakun emocional dhe këtu mund të ndihmojë joga. 

Besohet se një migrenë manifestohet si një bllokim tek njerëzit që kufizojnë veten e tyre për të qenë ato që dëshirojnë vërtet.

Kjo mund të jetë për shkak të dikujt tjetër ose sepse ata nuk besojnë në veten e tyre.

Kur të ndjeni simptomat e para të një migrene, merrni kohë të reflektoni dhe të bëni pozicionet e "qenit me fytyrë poshtë" dhe "pozës së fëmijës".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat