A është e sigurt të konsumoni kafeinë në shtatzëni?

Këshilla mjekësore

A është e sigurt të konsumoni kafeinë në shtatzëni?

Më: 27 gusht 2022 Në ora: 00:51
Foto ilustrim

Për disa gra, të qenit shtatzënë është një nga arritjet më të mëdha në jetën e tyre. Megjithatë, pavarësisht nga kjo lumturi, ata shpesh përjetojnë dyshime të shumta. A mund të ushtrohen? Si mund ta ndihmojnë fëmijën e tyre të zhvillohet më mirë?

Konsumi dhe metabolizmi i kafeinës në shtatzëni

Konsumimi i kafeinës gjatë shtatzënisë është i lidhur me zakonet e përditshme të nënës. Megjithatë, faktorë të tillë si të përzierat ose të vjellat, mund të bëjnë që gratë shtatzëna të reduktojnë ndjeshëm konsumin e tyre. Nënat e ardhshme gjithashtu priren të reduktojnë ose eliminojnë konsumimin e substancave të tjera si alkooli ose duhani gjatë shtatzënisë, për shkak të idesë se kjo është më e shëndetshme për fëmijën.

Efektet tek foshnja të lidhura me konsumimin e kafeinës gjatë shtatzënisë

Një rënie në frekuencën e qarkullimit të gjakut kardiak dhe placentar mund të çojë në zhvillimin e keqformimeve kardiovaskulare.

Rritja e zvogëluar intrauterine rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të ndryshme në lindje.

Pesha e ulët në lindje për shkak të rritjes së vazokonstrikcionit të krijuar nga kafeina dhe një rënie si pasojë e marrjes së lëndëve ushqyese.

Rritja e rrezikut të abortit. Kjo lidhje është konstatuar veçanërisht kur konsumimi ndodh në tremujorin e parë të shtatzënisë.

A është mirë apo jo të konsumosh kafeinë gjatë shtatzënisë?

Është e rëndësishme të kuptohet se konsumi i rekomanduar i kafeinës duhet të kontrollohet gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Siç e përmendëm edhe më herët, konsumimi i kontrolluar mund të ndihmojë nënën në aspekte të ndryshme. Megjithatë, tejkalimi i marrjes mund të ketë pasoja në zhvillimin e foshnjës. Ne e dimë se shtatzënia është një periudhë që shpesh është e paharrueshme dhe që gjeneron ndryshime të mëdha në jetën e nënës. Kur nëna e ardhshme është e qetë dhe kontrollon çfarë konsumojnë me ndihmën e një specialisti, kjo mund ta bëjë të gjithë përvojën jashtëzakonisht të kënaqshme, jo vetëm për të, por edhe për familjen e saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat